Jeszcze nie można "rodzić po ludzku" w polskich szpitalach

Zdaniem ekspertów standardy okołoporodowe, wprowadzone w 2011 roku, wciąż nie obowiązują w polskich szpitalach. W pełnym zakresie nie wprowadziła ich żadna z monitorowanych przez Fundację Rodzić po Ludzku placówek na Mazowszu.

Przypomnijmy: od kwietnia 2011 roku rodzące mogą w większym zakresie decydować o przebiegu porodu. Wybierając się do szpitala powinny zabrać ze sobą tzw. plan porodu, w którym określą swoje preferencje, m.in. w sprawie pozycji, w jakiej chcą rodzić lub procedur pozwalających na przyspieszenie narodzin.

Ciężarne są chronione przed praktykami szpitalnymi, na które nie wyrażają zgody, m.in. nacinaniem krocza i podaniem oksytocyny. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, rodząca ma mieć także dostęp do pełnej informacji o metodach łagodzenia bólu oraz zapewniony kontakt z noworodkiem - nieprzerwany kontakt "skóra do skóry" przez dwie godziny.

W rozporządzeniu zapisano także zalecany zakres świadczeń profilaktycznych w poszczególnych okresach ciąży. W 2012 r. standardy zostały znowelizowane - wprowadzono m.in przepis promujący naturalne karmienie.

Jak się okazuje z wdrożeniem standardów wciąż jest problem. Potwierdzają to wyniki sondy przeprowadzonej z inicjatywy Leokadii Jędrzejewskiej - konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. Wykonano ją na 220 oddziałach położniczych w całej Polsce. I w blisko 60 proc. placówek standardy są wprowadzone tylko częściowo lub wcale ich nie ma.

Najwięcej trudności nastręcza szpitalom zapewnienie dwugodzinnego kontaktu "skóra do skóry" i umożliwienie pierwszego karmienia piersią.

Nierespektowane jest prawo kobiety do pełnej informacji, do wyrażenia świadomej zgody lub odmowy, w szczególności w odniesieniu do zabiegów medycznych i interwencji podczas porodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH