In vitro? Tu potrzebna jest też dyskusja o rodzicielstwie w odpowiednim wieku Prof. Rafał Kurzawa

Wśród przyczyn niepłodności u par zaczyna dominować czynnik, który jest związany z wiekiem rodziców. Należy zacząć rozmawiać o potrzebie rodzicielstwa w wieku biologicznie do tego dostosowanym - mówi nam prof. Rafał Kurzawa, przewodniczący Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka.

Rynek Zdrowia: Informacja o tym, że 60-letnia Polka urodziła bliźnięta wywołała prawdziwą burzę w mediach. Była ostra krytyka, ale i głosy wsparcia. W sprawie wypowiadali się lekarze, etycy, filozofowie, politycy, publicyści... Czy zdziwiła Pana taka reakcja?
Prof. Rafał Kurzawa:
W Polsce zawsze jest dużo emocji w dyskusjach publicznych. Niewiele jest natomiast w nich faktów i danych oraz rzetelnej ich oceny. Nie mamy do czynienia ze zjawiskiem na większą skalę. Rzecz dotyczy odosobnionego przypadku i nie jest tak, że teraz 60-latki masowo ruszą do klinik leczenia niepłodności. Chociaż, biorąc pod uwagę rozwój medycyny rozrodu, na pewno nie jest to ostatni przypadek macierzyństwa w wieku 60 lat.

- W wielu krajach europejskich wprowadzono ograniczenie wiekowe dotyczące zapłodnienia pozaustrojowego. Stawia się je na różnym poziomie, głównie w przedziale 45-50 lat. Czy w Polsce też jest potrzebne wskazanie górnej granicy wieku dla zastosowania metody in vitro?
- Jako środowisko wyrażaliśmy opinie, że ograniczenie wiekowe w kwestii leczenia niepłodności powinno się znaleźć w ustawie o leczeniu niepłodności. Pojawiła się jednak obawa, czy w Polsce takie ograniczenie byłoby zgodne z przepisami ustawy zasadniczej. W tym momencie temat pozostaje otwarty. Na pewno w najbliższych czasach, jako środowisko, będziemy musieli zastanowić się nad wprowadzeniem wewnętrznych regulacji we wspominanym zakresie.

- A może nie powinniśmy się dziwić temu, że kobiety decydują się na macierzyństwo w wieku 50-60 lat, skoro średnia długość życia mężczyzn w Polsce wydłużyła się w 2014 r. do 73,8 roku, a kobiet do 81,6 roku.
- Wydłuża się średnia długość życia, ale nie oznacza to, że wydłuża się okres płodności kobiet. Poza tym dziecko powinno mieć możliwość dorastania pod opieką rodziców. Nie może być to jedyny argument przeciw, ale powinien być brany pod uwagę. Tymczasem kobieta, która decyduje się na zajście w ciążę w wyniku dawstwa komórki jajowej w wieku 50-60 lat, powinna mieć świadomość, że najprawdopodobniej nie doczeka dorosłości swojego dziecka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH