Ginekolodzy wolą nie proponować ciężarnym testu wykrywającego HIV Winne tabu i brak dobrej komunikacji między położnikiem a pacjentką? Fot. Fotolia

Zgodnie z rozporządzeniem określającym standardy opieki okołoporodowej ginekolodzy mają obowiązek oferowania każdej kobiecie w 1. i 3. trymestrze ciąży testu w kierunku HIV. Spora grupa nie robi tego w ogóle. Winne tabu i brak dobrej komunikacji między położnikiem a pacjentką?

Ginekolodzy nie proponują badania w kierunku wykrywania zakażenia wirusem HIV, pomimo tego że wiedza o chorobie ciężarnej daje ogromną szansę zapobieżeniu przeniesienia wirusa z matki na dziecko podczas ciąży i porodu.

W Polsce pierwsze dziecko kobiety zakażonej HIV urodziło się w 1990 r. Cztery lata potem nasz kraj przystąpił do programu zapobiegania odmatczynym zakażeniom HIV.

Przez szereg lat nie udało się jednak upowszechnić testowania w kierunku wirusa wśród kobiet ciężarnych.

W 2010 r. zostało opublikowane rozporządzenie określające standardy postępowania medycznego dot. udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

- Wynika z niego obowiązek oferowania każdej kobiecie w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży testu w kierunku HIV. Od tego czasu liczba badanych kobiet wzrosła, ale niestety odsetek testowanych ciężarnych w całym kraju jest nadal zbyt niski - informuje prof. Magdalena Marczyńska, ordynator
oddziału zakaźnego pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Dodaje: - Liczba kobiet zakażonych HIV objętych programem profilaktyki w trakcie ciąży, od lat utrzymuje się na podobnym poziomie i wynosi mniej niż 100 przy całkowitej liczbie porodów ok. 380 tys. rocznie. 

To nie ocena moralności
Jak podkreśla prof. Marczyńska, część położników nigdy nie oferuje swoim pacjentkom testu na HIV.

- Polacy nie są otwarci na takie rozmowy. Unikają tzw. trudnych pytań. Ze strony lekarzy istnieje obawa przed rezygnacją pacjentek z opieki specjalistów zalecających wykonanie badania. Zaś wiele kobiet wyczuwa w pytaniu o zgodę pacjentki na wykonanie testu w kierunku zakażenia HIV próbę oceny ich dotychczasowego życia, zwłaszcza w sferze intymnej - wskazuje specjalistka.

Szkoda, bo jest o co walczyć. Na szali jest możliwość uchronienia dziecka przed przewlekłą i nieuleczalną chorobą. Ryzyko urodzenia zakażonego dziecka można zmniejszyć do mniej niż 1 procenta!

- Ryzyko transmisji wertykalnej, tj. przeniesienia wirusa z matki na dziecko podczas ciąży i porodu wynosi ok. 15- 30 proc. Przy karmieniu piersią przez ponad 6 miesięcy wzrasta do blisko 50 proc. Natomiast zastosowanie pełnej profilaktyki sprawia, że dziecko na ponad 99 proc. urodzi się zdrowe - podaje prof. Magdalena Marczyńska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH