Fundacja Rodzić po Ludzku apeluje do premier ws. standardów okołoporodowych Fundacja "Rodzić po Ludzku": Nie uspokajają nas zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia. Fot. Fotolia

Przedstawicielki Fundacji Rodzić po Ludzku złożyły we wtorek (10 stycznia) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję, w której apelują do premier Beaty Szydło o przywrócenie standardów opieki okołoporodowej. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że ich idea zostanie zachowana.

"Apelujemy do pani premier o przywrócenie poprzedniego brzmienia art. 22 ust. ustawy o działalności leczniczej i przywrócenie Standardów Opieki Okołoporodowej jako standardu medycznego. Standardy Opieki Okołoporodowej to dobry dokument, który przyznaje kobiecie określone prawa i pozwala witać dzieci w godnych warunkach, pod troskliwą i uważną opieką ze strony personelu" - powiedziała PAP prezeska Fundacji Joanna Pietrusiewicz.

Pietrusiewicz wraz z kilkuosobową delegacją złożyła petycję pod która - jak podała - zebrano ponad 70 tys. podpisów. Zdaniem Pietrusiewicz, zmiana przepisów może zatrzymać pozytywne trendy w opiece okołoporodowej.

Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie wyjaśniało w ostatnich tygodniach, że zmiany dotyczące standardów mają uporządkować kwestie dotyczące wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń. MZ zapewnia, że idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana, a opieka będzie na wysokim poziomie.

"Nie uspokajają nas zapowiedzi ministerstwa zdrowia. Na rzeczywistość wpływ mają obowiązujące akty prawne, a nie deklaracje i zapowiedzi" - powiedziała prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku. "Jeśli w przyszłości procedury medyczne będą regulowane tylko i wyłącznie przez rekomendacje, to będzie to miękkie prawo - nie posiadające mocy wiążącej" - podkreśliła prezeska Fundacji.

Na mocy uchwalonej w czerwcu rządowej nowelizacji ustawy o działalności leczniczej minister zdrowia nie będzie określał standardów postępowania medycznego, lecz standardy organizacyjne opieki zdrowotnej. Standardy opieki okołoporodowej - jak podkreślał resort - nadal będą obowiązywały, zmieni się forma, w której zostaną określone.

Resort wskazywał, że minister zdrowia będzie określał w rozporządzeniu organizację opieki zdrowotnej; w tym przypadku: nad kobietami w czasie fizjologicznej ciąży, porodu i połogu oraz organizację opieki nad noworodkiem. Dotychczasowe standardy, które będą obowiązywały do czasu wydania nowego rozporządzenia, maksymalnie do końca 2018 r., również określają kwestie organizacyjne. Nowe rozporządzenie nie będzie zawierało przepisów dotyczących stosowania procedur medycznych.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotkał się w ubiegłym tygodniu z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które zajmują się opieką okołoporodową, m.in. po to, by rozwiać wątpliwości zgłaszane przez stronę społeczną. MZ zapowiada, że nowe rozporządzenie w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej ma powstać we współpracy z przedstawicielami organizacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH