GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

Kobiety ciężarne mają prawo do bezpłatnych spotkań z położną - jednego tygodniowo po 21 tyg. ciąży i dwóch tygodniowo od 32 tyg. ciąży - przypominają ekspertki, dodając, że wiele pacjentek o tym nie wie.
Opinię taką wyraziły konsultantka krajowa ds. pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego Leokadia Jędrzejewska oraz prezes Polskiego Towarzystwa Położnych dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus, które uczestniczyły w spotkaniu dotyczącym drugiej edycji konkursu "Położna na medal".
- Kobiety w większości nie mają świadomości, że mogą korzystać z finansowanej przez NFZ opieki położnej podczas ciąży. Często zapisują się do szkół rodzenia, nie zawsze prowadzonych przez osoby posiadające właściwe kwalifikacje, płacąc za to jeszcze znaczne kwoty - mówiła Jędrzejewska.
Warunkiem skorzystania z porad położnej jest, jak wskazywała, skierowanie lekarza ginekologa sprawującego opiekę nad kobietą ciężarną. Jej zdaniem lekarze zbyt rzadko kierują pacjentki do położnych. W jej ocenie, brakuje informacji - np. plakatów i ulotek na ten temat w przychodniach i szpitalach, więc kobiety nie upominają się o taką możliwość.
Jędrzejewska podkreśliła, że spotkania z położną mogą być niezwykle cenne dla młodych mam - pozwalają zdobyć wiedzę o przebiegu ciąży, porodzie np. możliwości opracowania jego planu oraz o połogu, uspokoić ewentualne obawy ciężarnej i umożliwić poznanie położnej.
Oceniła, że warto byłoby opracować jeden wzór karty przebiegu ciąży (obecnie jest dowolność w tym zakresie, ale trwają prace nad ujednoliceniem dokumentacji), zawierający rubrykę o skierowaniu do położnej. Tam można byłoby odnotować kontakt z nią.
Ekspertka przypominała, że kobieta ma prawo do opieki położnej także po porodzie, w ramach tzw. wizyt patronażowych. Położna ocenia podczas nich m.in. stan dziecka, służy także radą w sprawach dotyczących pielęgnacji malucha.
- Przepisy w zakresie opieki położnej nad kobietą przed porodem, w jego trakcie i po nim, są doskonale skonstruowane, czasami szwankuje jednak praktyka - oceniła Jędrzejewska.
Wskazała w tym kontekście - powołując się na wyniki badań w placówkach medycznych - że tylko 20 proc. kobiet posiada tzw. plan porodu - dołączaną do dokumentacji medycznej pacjentki informację na temat jej oczekiwań m.in. w zakresie udziału osoby bliskiej, możliwości skorzystania z prysznica oraz zapewnienia kontaktu "skóra do skóry" z nowonarodzonym dzieckiem.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 20:04 Utrata co najmniej dwóch zębów w średnim wieku to większe ryzyko zawału
- 19:40 Kuchciński: sprawę ustawy chroniącej życie zakończyć jak najszybciej
- 18:25 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 18:01 Kto wyłoży pieniądze na fundusz solidarnościowy na rzecz niepełnosprawnych?
- 16:55 Wlk. Brytania: homeopaci leczą niezgodnie z zaleceniami ekspertów
- 16:14 Szydło: w najbliższym czasie nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych
- 15:43 Morawiecki: dążymy do zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB
- 15:33 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 1 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 2 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 3 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 4 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 5 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 6 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- 7 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych