Eksperci: w Polsce wciąż nie wdrożono w całości standardów okołoporodowych

W żadnym z dziesięciu szpitali województwa mazowieckiego, badanych pod kątem wdrażania standardów opieki okołoporodowej, nie udało się ich wprowadzić w całości - podkreślano podczas wtorkowej (19 października) konferencji w Warszawie. Na szczęście wszędzie zapewniono matce kontakt z noworodkiem tuż po urodzeniu.

Dwudniową konferencję "Być położną dziś i jutro! - jak sprostać wymaganiom współczesności" zorganizowła Fundacja "Rodzić po ludzku". Na spotkaniu przedstawiono m.in. raport z wdrażania standardów opieki okołoporodowej na Mazowszu. 

Prezes Fundacj "Rodzić po ludzku" Joanna Pietrusiewicz mówiła o wynikach raportu z monitoringu wdrażania standardów opieki okołoporodowej, które weszły w życie w kwietniu 2011 r. Powiedziała, że badanie objęło 10 placówek w województwie mazowieckim (nie badano oddziałów patologii ciąży). 

Pietrusiewicz powiedziała, że w żadnej placówce nie wdrożono standardów w całości. - Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia nie jest traktowane jako obowiązujące prawo - zaznaczyła. Dodała, że zapisów nie zna personel medyczny, ordynatorzy oddziałów, ale i rodzące kobiety. Podkreśliła, że brakuje systemu kontroli placówek z wdrażania zapisów rozporządzenia MZ. 

Dodała, że do dobrych praktyk, które udało się wprowadzić, należy kontakt matki z dzieckiem tuż po urodzeniu - "skóra do skóry". Zaznaczyła, że w niektórych placówkach ciężarne mogą opracować plan porodu we współpracy z położnymi środowiskowymi współpracującymi ze szpitalem. Niektóre placówki zapewniają kontakt z psychologiem. Fundacja badanie przeprowadziła w listopadzie i grudniu 2012 r. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH