Eksperci: liczba ciężarnych, u których wykrywa się raka, będzie rosła Kobiety coraz później decydują się na dziecko, a ryzyko zachorowania na raka rośnie wraz z wiekiem. Fot. Shutterstock

Liczba ciężarnych, u których wykrywa się chorobę nowotworową, będzie rosła - oceniają eksperci. Ich zdaniem ma to związek z tym, że coraz więcej pań odkłada macierzyństwo po 40. roku życia, kiedy ryzyko zachorowania na raka jest wyższe, niż w młodszym wieku.

Onkolodzy i ginekolodzy podkreślają jednocześnie, że najważniejsze jest to, iż w większości przypadków kobieta ciężarna, u której zdiagnozowano nowotwór złośliwy, może poddać się leczeniu onkologicznemu - operacji, chemio- czy radioterapii - bez szkody dla dziecka.

Eksperci mówili o tym na spotkaniu prasowym, które zorganizowano w Warszawie w ramach konferencji International Network of Cancer, Infertility and Pregnancy - INCIP (międzynarodowej grupy badawczej w dziedzinie leczenia onkologicznego kobiet w ciąży i zachowania płodności), odbywającej się w dniach 18-19 stycznia w Warszawie.

- Wprawdzie tylko u jednej ciężarnej na 1000 wykrywa się nowotwór złośliwy, ale prowadzenie takiej ciąży jest dużym wyzwaniem i wymaga wielodyscyplinarnego podejścia specjalistów z wielu dziedzin, również psychologa, ponieważ pacjentka z jednej strony odczuwa radość i pozytywne emocje z powodu ciąży, a z drugiej silny lęk związany ze świadomością choroby - powiedziała dr Charlotte Maggen, onkolog z Uniwersytetu Katolickiego w Leuven w Belgii.

Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak'n'Roll, która zainicjowała w Polsce program opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka "Boskie Matki" - przypomniała, że w naszym kraju co roku u ok. 500 ciężarnych diagnozowany jest nowotwór złośliwy.

- Dokładnie nie wiadomo, ile takich rozpoznań mamy rocznie, bo nie posiadamy na razie rejestru tych pacjentek - zaznaczył wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) prof. Wojciech Rokita. Podkreślił zarazem, że nad powstaniem takiej bazy danych pracuje obecnie zespół pod kierunkiem onkolog dr Elżbiety Lampki z Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie.

Według prof. Rokity liczba kobiet, u których podczas ciąży rozpoznana zostanie choroba nowotworowa, będzie rosła z dwóch powodów - po pierwsze kobiety coraz później decydują się na dziecko, a ryzyko zachorowania na raka rośnie wraz z wiekiem. "Ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy jest 10 razy wyższe u kobiet w wieku 40-44 lata niż z wieku 15-19 lat" - powiedział specjalista.

Dr Maggen przypomniała, że INCIP od 2005 r. prowadzi rejestr pacjentek, u których nowotwór został rozpoznany w trakcie ciąży. Obecnie liczy on ok. 1800 kobiet z 34 krajów. Niedługo w piśmie "Lancet Oncology" ukaże się najnowsza analiza danych zebranych wśród 1170 pacjentek z rejestru.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH