Częstochowa: 15 zgłoszeń w 1. godzinie miejskiego in vitro, będzie... Z związku z dużym zainteresowaniem programem dofinansowania metody in vitro miasto zamierza rozważyć uruchomienie dodatkowych środków i rozpisanie dodatkowego konkursu dla klinik. Fot. PTWP

Zainteresowanie miejskim programem in vitro wśród par jest nadspodziewanie duże, rozważymy możliwość ogłoszenia kolejnego w tym roku konkursu dla klinik na jego realizację - powiedział we wtorek (1 marca) Włodzimierz Tutaj, rzecznik urzędu miasta.

Nabór do kolejnej edycji miejskiego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w Częstochowie ruszył w poniedziałek (29 lutego). W budżecie miasta zapisano na ten cel 75 tys. zł. Dofinansowanie do zabiegu in vitro wyniesie 5 tys. zł, co oznacza, że z programu będzie mogło skorzystać 15 par.

Częstochowski wydział zdrowia, jak poinformował we wtorek (1 marca) Tutaj, przyjął dotąd 22 wnioski od zainteresowanych par, a pierwsze 15 z nich wpłynęło w poniedziałek w ciągu pierwszej godziny urzędowania - od uruchomienia naboru.

- Ponieważ kwota zapisana w tegorocznym budżecie wystarczy na dofinansowanie dla 15 par, obecnie chętni wpisywani są już na listę rezerwową, dlatego trzeba będzie rozważyć uruchomienie dodatkowych środków i rozpisanie dodatkowego konkursu dla klinik - poinformował rzecznik urzędu miasta.

Wszystkie pary zostaną zweryfikowane.

- Zobaczymy, ile ze zgłaszających się par będzie miało wskazania do metody in vitro i skorzysta ostatecznie z dofinansowania, ale już obecnie widać, że zainteresowanie programem jest nadspodziewanie duże. Na pewno intencją władz miasta jest to, aby pary kwalifikujące się do programu i spełniające kryteria mogły skorzystać z pomocy finansowej, która przecież stanowi tylko część wydatków, z jaką muszą liczyć się pary starające się o dziecko i decydujące się na procedurę in vitro - dodał.

Pierwszy miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro ruszył w Częstochowie prawie cztery lata temu - był realizowany w latach 2012-2014. Zakwalifikowano do niego wówczas ponad 30 par, a urodziło się 12 dzieci, wśród nich bliźnięta.

Drugi przyjęty przez częstochowskich radnych program zakłada kilka zmian, w tym m.in. podwyższenie wieku kobiety do 40 lat (poprzednio było 37), a w uzasadnionych medycznie przypadkach do 42 lat (jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml). Ponadto program kierowany jest nie tylko do małżeństw - jak do tej pory - ale także do par pozostających w związkach partnerskich. Z 3 tys. do 5 tys. zł wzrosła też kwota dofinansowania.

W 2016 r. program dla częstochowskich par realizować będzie pięć przychodni z siedzibami w Katowicach, Mysłowicach, Łodzi i Warszawie. O rozstrzygnięciu procedury wyłaniania realizatorów programu, czyli "ośrodków dysponujących odpowiednim doświadczeniem i standardami w zakresie przeprowadzania zabiegów in vitro", poinformował samorząd 18 lutego.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH