Coraz więcej kobiet w ciąży z cukrzycą Cukrzyca w ciąży dotyczy głównie kobiet po 35. roku życia, z chorobami współistniejącymi. Fot. Shutterstock

Wzrasta liczba kobiet, u których po zajściu w ciążę pojawia się cukrzyca. Miesięcznie, do Poradni Diabetologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zgłasza się z tego powodu ponad 30 pacjentek.

Magdalena Dolecka- Ślusarczyk - specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach tłumaczy, że cukrzyca dotyka od 3 do 20 procent pacjentek w ciąży. - Dotyczy to głównie kobiet po 35. roku życia, z chorobami współistniejącymi. Często są to pacjentki, z nadwagą lub otyłe, leczące się na: nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, korzystające z zapłodnienia in vitro i wiążącej się z tym terapii hormonalnej. Ryzyko zachorowania zwiększają także: predyspozycje rodzinne, zespół policystycznych jajników, mało aktywny tryb życia oraz palenie papierosów, a nawet niedobory witamin i mikroelementów. Choroba pojawia się częściej u kobiet, które były wcześniakami.

Jeżeli w ciążę zachodzi kobieta będąca cukrzykiem (niezależnie od rodzaju tego schorzenia) to mamy do czynienia z cukrzycą przedciążową, która stanowi 10-20 procent wszystkich przypadków cukrzycy w ciąży (większość z nich to cukrzyca typu 1). Niezależnie od typu schorzenia, jego współwystępowanie z ciążą stanowi zawsze zagrożenie dla kobiety i dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby dążyć do uzyskania stanu prawidłowego wyrównania metabolicznego, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko groźnych powikłań u matki i rozwijającego się płodu.

- Jak wygląda leczenie cukrzycy w ciąży?
Magdalena Dolecka - Ślusarczyk przekonuje, że w przypadku części kobiet, wystarczy zastosowanie odpowiedniej, zbilansowanej diety oraz umiarkowany wysiłek fizyczny – pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań ginekologicznych.

- Jeśli problem jest poważniejszy, modyfikacja stylu życia zwykle nie wystarczy, konieczne jest zastosowanie insulinoterapii. Obecnie w Polsce nie są dopuszczone do stosowania doustne leki hipoglikemizujące. Jeśli chodzi o pacjentki, które leczyły się przed ciążą na cukrzycę typu 1, to kontynuujemy insulinoterapię, w modelu wielokrotnych wstrzyknięć. Mamy także możliwość wprowadzenia u tych kobiet leczenia za pomocą osobistej pompy insulinowej, której zastosowanie sprzyja lepszemu wyrównaniu cukrzycy, daje możliwość spersonalizowania leczenia, dokładnego dopasowania dawek - pozwala także na lepszy monitoring choroby z użyciem system ciągłego monitorowania glikemii.

Diabetolog przypomina, że Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy cztery, najnowsze pompy insulinowe, z systemem umożliwiającym ciągła kontrolę glikemii. Dwie z nich są już wypożyczone.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH