Chcą urodzić w terminie gwarantującym roczny urlop

Ruch pod nazwą "Matki I kwartału 2013" zapowiada walkę o wcześniejsze wydłużenie urlopów rodzicielskich. Gdyby odpowiednia ustawa weszła w życie do 10 czerwca, wydłużony, 12-miesięczny urlop przysługiwałby rodzicom wszystkich urodzonych w tym roku - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

"Matki I kwartału 2013" to ruch powstały w odpowiedzi na proponowane przez rząd zmiany zasad przyznawania urlopów wychowawczych. Zgodnie z nimi, prawo do rocznego urlopu przypadnie tylko rodzicom dzieci urodzonych po 17 marca 2013. Jeśli przyjdą na świat przed tym dniem, urlop będzie trwał pół roku. Ustawa ma wejść w życie 1 września.

Przedstawicielka ruchu, Anna Majzner powiedziała w radiowej Jedynce, że dzieci urodzonych do 17 marca jest w Polsce niemal 80 tysięcy. Uchwalenie nowej ustawy we wrześniu pozbawi ich rodziców prawa do dłuższego urlopu.

Więcej: gazetaprawna.pl


Za sprawą ustawowych terminów, kilkanaście tysięcy ciężarnych kobiet od wielu dni robi wszystko, aby... poród nastąpił po 17 marca, a tym samym zyskać prawo do rocznego urlopu - informuje z kolei Rzeczpospolita. - Mam wyznaczony termin porodu na 21 marca. Boję się, żeby nie było to wcześniej. Prawie cały czas leżę, a wszystkie prace domowe wykonuje mąż. Mam nadzieję, że uda nam się dotrwać - mówi dziennikowi Monika Olejniczak, która spodziewa się pierwszego dziecka.

"Nasze dzieci, pomimo że urodzone w jednym roku, zostaną od dnia narodzin podzielone na dwie grupy - te, które miały szczęście przyjść na świat po drugiej połowie marca 2013 r. i będą mogły spędzić z mamą lub tatą dwa razy więcej czasu oraz te, które urodziły się w ciągu pierwszych dwóch i pół miesiąca 2013 r. i takiej szansy mieć nie będą - zostaną oddane do żłobka lub pod opiekę obcej osoby" - piszą "Matki I Kwartału" w liście otwartym do ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

"Taki podział jest dla nich krzywdzący, zwłaszcza że inne ustawy, np. o obowiązku szkolnym lub przepisy o tzw. becikowym dotyczą całych roczników dzieci bez względu na miesiąc narodzin. Nasze dzieci od dnia narodzin będą więc dyskryminowane, na co się nie zgadzamy i z czym walczymy" - dodają przedstawicielki ruchu.

Janusz Sejmej, rzecznik ministra pracy powiedział Rzeczpospolitej: - Nie planujemy rozszerzenia rocznego urlopu na kobiety, które urodziły w pierwszym kwartale.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH