By uniknąć błędów, ginekolodzy i położne będą się szkolić na symulatorach Szkolenie podyplomowe w ośrodku ma być prowadzone przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik symulacyjnych. Fot. SUM

W Warszawskim Uniwersytet Medycznym w ramach programu "Bezpieczny Poród" powstanie ośrodek symulacji medycznych, w którym w ramach szkoleń podyplomowych lekarze i położne będą ćwiczyć na symulatorach porodu. Szkolenia mają zapobiegać zdarzeniom niepożądanym.

Standard opieki medycznej w ciąży i okołoporodowej jest jednym z czynników mających wpływ na decyzję o dziecku - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, podpisując list intencyjny ws. programu.

Program "Bezpieczny Poród" będzie realizowany na podstawie know-how Uniwersytetu McGill w Montrealu, który jest partnerem naukowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w zakresie ćwiczeń na fantomach - symulatorach porodu na zasadach podobnych do szkoleń na symulatorach stosowanych w lotnictwie.

Dzięki temu lekarze i położne będą ćwiczyć umiejętności prawidłowego postępowania zarówno przy porodach, które przebiegają bez komplikacji, jak i tych z powikłaniami, które w sytuacji rzeczywistej zagrażają życiu kobiety i dziecka.

List intencyjny dotyczący opracowania i wdrożenia programu "Bezpieczny Poród" - w obecności minister rodziny, pracy i polityki społecznej - podpisali w czwartek (23 lutego) w Warszawie rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś, prezes PZU SA Michał Krupiński, prezes PZU Życie SA Paweł Surówka oraz członek zarządu PZU SA Andrzej Jaworski.

- Program "Bezpieczny Poród" to bardzo nowatorskie rozwiązanie w skali naszego kraju. Chodzi o to, by przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik symulacyjnych prowadzić edukację podyplomową wszystkich tych, który na co dzień zawodowo zajmują się prowadzeniem ciąży, porodu i opieką nad nowo narodzonym dzieckiem. Ciągła edukacja zapewnia odpowiedni poziom wiedzy i doświadczenia - mówił prof. Wielgoś.

Jak zaznaczył, chodzi o to, by lekarze i położne dzięki szkoleniom popełniali jak najmniej błędów.

- Najlepszym szkoleniem jest szkolenie się na własnych błędach, ale tego właśnie chcemy uniknąć, chcemy temu zapobiegać. Chcemy wprowadzić szkolenie na symulacjach medycznych związanych z opieką nad ciężarną i noworodkiem - powiedział.

Podkreślił, że im większe doświadczenie i wiedza, tym mniej błędów medycznych. Ocenił, że "położnictwo jest tą dziedziną medycyny, w której jest chyba najwięcej roszczeń związanych z błędami medycznymi i powikłaniami".

Jak mówił prof. Wielgoś, w ciągu kilku lat funkcjonowania w Kanadzie programu podobnego do "Bezpiecznego Porodu" odnotowano znaczną poprawę wielu wskaźników świadczących o jakości opieki okołoporodowej, w tym zmniejszenie liczby powikłań związanych z porodem, zmniejszenie zachorowalności i umieralności noworodków, zmniejszył się też o 12 proc. odsetek ciąż kończących się cesarskim cięciem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH