British Medical Journal: metody zwiększające skuteczność zabiegów in vitro nie działają Jeśli chodzi o dostępne dowody naukowe, to tylko jedna z tych 27 metod okazała się przydatna. Fot. Shutterstock

Niemal wszystkie na ogół kosztowne metody, które mają zwiększać skuteczność zabiegów in vitro oferowane przez kliniki wspomaganego rozrodu, nie działają - ostrzega British Medical Journal.

Prof. Carl Heneghan z Oxford University twierdzi, że ze swym zespołem przeanalizował dane dotyczące 27 metod wspomagających zabiegi in vitro. Mają one zwiększyć szansę doczekania się potomstwa, ponieważ na cztery takie próby średnio udaje się tylko jedna. Specjalista, który jest dyrektorem Centrum Medycyny Opartej na Faktach, podkreśla, że jeśli chodzi o dostępne dowody naukowe, to tylko jedna z tych 27 metod okazała się przydatna.

Analizowano wyniki badań dotyczących takich metod oferowanych przez kliniki in vitro jak genetyczna diagnostyka preimplantacyjna, dodatkowe leki, testy krwi badające system immunologiczny oraz specjalne aparaty do przechowywania zarodków. Terapie te kosztują od 100 do 3,5 tys. funtów, ale żadna z nich nie zwiększa skuteczności in vitro.

- Niektóre z tych metod mogą być nawet szkodliwe - powiedział BBC Panorama prof. Heneghan. Dodał, że wyniki jego badań są wręcz szokujące, ponieważ w medycynie nie powinno się stosować metod, które nie mają dostatecznego potwierdzenia w badaniach naukowych.

Diagnostyka preimplantacyjna ma służyć do wykrywania wad genetycznych embrionów zmniejszających szanse jego dalszego rozwoju. Początkowo technika ta wręcz zmniejszała szansę doczekania się potomstwa, potem ją udoskonalono, ale wciąż nie dowodów, że zwiększa skuteczność in vitro.

Z analiz prof. Heneghana wynika, że przydatna może być metoda wyłyżeczkowania macicy (usunięcia części błony śluzowej), gdyż są podejrzenia, że sprzyja zagnieżdżaniu się zarodka. Specjalista zastrzega się jednak, że wciąż nie ma jednoznacznych na to dowodów.

Jessica Hepburn powiedziała BBC, że zapłaciła 70 tys. funtów za 11 prób in vitro, ale nie doczekała się potomstwa mimo użycia dodatkowych metod, które miały zwiększyć ich skuteczność. Walczy teraz o to, żeby pacjenci mieli większy dostęp do informacji o skuteczności oferowanych terapii w klinikach leczenia niepłodności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH