Białystok: ginekolog zwlekała z cesarskim cięciem. Nie czuje się winna

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku toczy się proces apelacyjny, w którym lekarka zasiada na ławie oskarżonych. Według ustaleń prokuratury, ginekolog z jednego z białostockich oddziałów położniczych zwlekała z decyzją o cesarskim cięciu, choć istniało zagrożenie niedotlenienia płodu.

Przez to miała narazić dziecko na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Obrońca ginekolog twierdzi, że w 2009 roku, kiedy doszło do zdarzenia, lekarka była rezydentem i miała nad sobą jeszcze lekarza nadzorującego, który podejmował decyzje odnośnie leczenia pacjentek. Zdaniem adwokata, oskarżona, która dopiero zaczynała specjalizację, nie mogła kwestionować uprawnień lekarza z 10-letnim stażem.


Według dr. Marka Chowańca, z oddziału patologii ciąży z blokiem porodowym w Samodzielnym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu, wytyczne dotyczące cięć cesarskich stosowane w Polsce są klarowne.

- Jednak - pomijając oczywistości - odnoszą się do statystycznego ''przypadku'', co oznacza, że zastosowanie rekomendacji nie zawsze daje oczekiwany, powtarzalny rezultat. Jest tyle zmiennych i nieznanych czynników wpływających przez całą ciążę na stan matki i dziecka, że mechaniczne stosowanie wytycznych może dać efekty nieoczekiwane, trzeba więc korzystać z intuicji, analizować subtelności, a czasem po prostu trzeba mieć szczęście - mówił dr Chowaniec w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl.

- EBM - medycyna oparta na dowodach, na podstawie których obecnie są ustalane rekomendacje - usiłuje podać postępowanie najlepiej sprawdzające się u jak największej liczby pacjentów, ale wiadomo, że to samo nie działa tak samo u wszystkich. Dotyczy to również opieki okołoporodowej - dodał dr Chowaniec. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH