Białystok: 10,5 mln zł na dokończenie budowy oddziału ginekologii Białystok: 10,5 mln zł na dokończenie budowy oddziału ginekologii. Fot. Fotolia

10,5 mln zł przekaże samorząd województwa szpitalowi wojewódzkiemu w Białymstoku na dokończenie rozbudowy oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologii. Marszałek województwa i dyrektor szpitala podpisali w poniedziałek (4 kwietnia) umowę w tej sprawie.

Oddział ginekologii powstaje w głównym kompleksie szpitala przy ul. Skłodowskiej. To rozbudowa i nadbudowa jednego ze szpitalnych obiektów. Łącznie na ten cel samorząd województwa podlaskiego przeznaczył ok. 26 mln zł. Jesienią 2016 r. ginekologia będzie tu przeniesiona z budynków zajmowanych przy ulicy Warszawskiej. Obiekty na Warszawskiej przejmie natomiast w przyszłości Białostockie Centrum Onkologii.

Szpital wojewódzki w Białymstoku jest jednym z największych szpitali w regionie. Rocznie hospitalizuje ok. 25 tys. pacjentów. Placówka dysponuje ok. 680 łóżkami na wszystkich oddziałach.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreślił, że 10,5 mln zł na prace budowlane w nowych obiektach ginekologii i położnictwa to największa suma na inwestycje w ochronę zdrowia zapisana w budżecie województwa podlaskiego na 2016 r. Podkreślił, że ma nadzieję, iż inwestycja przyczyni się do dalszego rozwoju szpitala.

- Jest to bardzo potrzebna inwestycja - mówił marszałek. Jak dodał, poprawią się warunki, w których będą przebywać pacjenci, ale też warunki pracy personelu.

W nowych obiektach, na ginekologii i położnictwie ma być 68 łóżek dla pacjentek. Powstają dwuosobowe sale z łazienkami. Będzie też sala operacyjna. Inwestycja ma być gotowa z końcem września.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego Cezary Nowosielski mówił, że ginekologia w tej placówce to największy taki oddział w placówkach w Podlaskiem. Podkreślił, że pierwsze porody w nowych obiektach powinny być odbierane jeszcze w 2016 r. Zapewniał, że prace budowlane idą zgodnie z harmonogramem.

Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk poinformował, że w pierwszym kwartale 2016 r. w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku urodziło się ponad 480 dzieci. To porównywalnie tyle, ile rodzi się na innych tego typu oddziałach w mniejszych szpitalach w Podlaskiem rocznie. Rocznie w białostockim szpitalu wojewódzkim przychodzi na świat ponad 1,8 tys. dzieci. W Podlaskiem jest 19 oddziałów ginekologiczno-położniczych.

Dyjuk przypomniał, że przeniesienie ginekologii z ul. Warszawskiej do budynków przy Skłodowskiej jest bardzo ważne dla dalszego rozwoju Białostockiego Centrum Onkologii, które również przechodzi modernizacje. Po przeniesieniu ginekologii szpital onkologiczny będzie mógł dalej planować swój rozwój.

Jesienią 2015 r. kosztem 85 mln zł w Białostockim Centrum Onkologii (BCO) oddano do użytku nowoczesną izbę przyjęć, przychodnię onkologiczną i blok operacyjny z czterema salami, salę intensywnego nadzoru medycznego, salę wybudzeń. Powstało także 14 stanowisk do chemioterapii dziennej. Zbudowano również parking podziemny na ok. 150 miejsc, bo wokół szpitala jest duży problem z parkowaniem.

To pierwszy etap planowanej dużej modernizacji. Bogdan Dyjuk informował wcześniej, że planowany drugi etap modernizacji BCO ma kosztować ok. 56 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH