Bezpieczeństwo porodów domowych w statystyce

Magdalena Krauze, położna ze Stowarzyszenia Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych "Dobrze Urodzeni", którego celem jest m.in. propagowanie idei porodów pozaszpitalnych oraz działanie na rzecz swobody wyboru przez rodziców miejsca i sposobu rodzenia, jest autorką opracowania statystycznego dotyczącego porodów w domu.*

Multimedia

Tabele, wykresy z komentarzem

0,54 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Autorka przedstawia niepublikowane jeszcze szerzej polskie dane na temat porodów domowych, zebrane w 2011 roku, oparte na analizie dokumentacji medycznej 17 położnych ze Stowarzyszenia.

Prezentowane przez nas dane są niejako suplementem do dyskusji wywołanej tym tekstem zamieszczonym niedawno w portalu rynekzdrowia.pl: Czytaj. "Uwolnić poród" - film, który skłania do dyskusji o prawach kobiety rodzącej

- W Polsce nie ma wielu opracowań na ten porodów domowych. W dyskusjach o porodach domowych i ich bezpieczeństwie przytaczane są z konieczności dane europejskie i amerykańskie.

Niniejsze opracowanie statystyczne zostało przygotowane na podstawie dokumentacji medycznej, którą posługują się położne w Stowarzyszeniu ”Dobrze Urodzeni”, przyjmując porody domowe. Ujednolicona dokumentacja medyczna pozwoliła opracować zestawienie ukazujące ilość porodów przyjętych w domach klientek, obrazując tym samym zdarzenia i sytuacje z praktyki zawodowej położnych.

Odkąd udało się ujednolicić pracę położnych - poprzez opracowany standard postępowania - łatwiej jest zbierać ważne i potrzebne informacje. Stale pracujemy nad udoskonaleniem zbierania informacji o porodach z całej Polski.

Pokazują one, że w Polsce można urodzić bezpiecznie z położnymi. Nie mamy w naszym doświadczeniu urazów okołoporodowych dotyczących matki i dziecka ani innych złych doświadczeń lub powikłań medycznych. Kobiety starannie są zakwalifikowane do porodu w domu.

W roku 2011 chęć odbycia porodu w domu zgłosiło 187 kobiet ciężarnych. Na etapie kwalifikacji do porodu poza szpitalem zostało zdyskwalifikowanych 67 kobiet. Powody dyskwalifikacji dotyczyły stanu zdrowia matki i dziecka, czynników emocjonalnych lub rezygnacji klientki bądź jej rodziny z porodu domowego.

Przeanalizowana dokumentacja medyczna pozwoliła zbadać liczbę obrażeń poporodowych. 54 kobiety urodziły bez obrażeń. U 35 rodzących położne oceniły urazy w postaci pęknięcia krocza I stopnia (dotyczy przerwania ciągłości skóry i śluzówki pochwy). II stopień pęknięcia krocza rozpoznano u 2 kobiet (uraz ten obejmuje przerwanie ciągłości skóry, śluzówki pochwy oraz mięśni- jest tożsamy z nacięciem krocza).

Najwięcej kobiet, które zdecydowały się na poród w domu, to rodzące w wieku 26-30 lat oraz 31-36 lat.

*W załączniku szczegółowe dane z 2011 r. (wykresy, tabele; wraz z komentarzami Autorki) ukazujące m.in. liczby porodów i transferów do szpitala, obrażenia poporodowe, wiek i wykształcenie kobiet rodzących w domu, finalną pozycję do porodu, punktację wg skali Apgar dzieci urodzonych w domu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH