Badania: Polki są zadowolone z antykoncepcji doustnej Badane Polki są usatysfakcjonowane ze stosowanej przez nie doustnej antykoncepcji. Fot. archiwum

Hormonalna antykoncepcja doustna to jedna z dostępnych w Polsce metod planowania rodziny. Ginekolodzy przyznają, że tabletki antykoncepcyjne cieszą się dużą popularnością u pacjentek.

Badania realizowane w ramach  programu edukacyjnego „Antykoncepcja dla Ciebie” wskazują co użytkowniczki pigułek antykoncepcyjnych sądzą o tej metodzie. 

Jak pokazują wyniki badania, główny cel stosowania tabletek jest oczywisty - najważniejsze dla respondentek okazało się ich działanie antykoncepcyjne. Zdecydowana większość badanych kobiet (87 proc.) sięga po tabletki antykoncepcyjne ze względu na zapobieganie ciąży.

Pozostałe uczestniczki badania (13 proc.) stosują hormonalną antykoncepcję doustną z innych powodów niż tylko zapobieganie ciąży.. Wśród tych powodów najczęściej wymieniano nieregularny cykl (44,1 proc.) oraz problemy z cerą (31,5 proc.). Choć główny powód stosowania pigułek nie uległ zmianie przez kilka ostatnich lat, to porównanie wyników z kilku ostatnich lat pokazuje, że zwiększa się odsetek pań wybierających tabletki z powodów pozaantykoncepcyjnych - w minionych latach aż 96 proc. badanych kobiet deklarowało, że stosuje tabletki po to, by zapobiec ciąży.

Badane Polki są usatysfakcjonowane ze stosowanej przez nie doustnej antykoncepcji. Większość pacjentek biorących udział w badaniu stwierdziła, że jest zadowolona z przyjmowanych przez nie tabletek (84,8 proc). Zaledwie jedna na czterdzieści kobiet uczestniczących w badaniu przyznała, że jest niezadowolona ze stosowanych środków (2,4 proc.).

Część Polek zauważa, że doustna antykoncepcja hormonalna przynosi im dodatkowe korzyści. Dwie na pięć badanych kobiet stwierdziło, że doświadczają pozaantykoncepcyjnych benefitów dzięki temu, że stosują tabletki antykoncepcyjne (39,8 proc). Jakie są to korzyści? Wśród wymienionych w pierwszej trójce znalazły się: regulacja cyklu (39,3 proc.), poprawa kondycji skóry (27,9 proc.) i mniej obfite miesiączki (21,3 proc.). Okazuje się, że z biegiem lat coraz więcej użytkowniczek tabletek antykoncepcyjnych dostrzega te dodatkowe zalety, bowiem w poprzednich edycjach badania, na takie korzyści wskazywało nieco mniej pań (32 proc.).

Antykoncepcja hormonalna, między innymi, reguluje cykle menstruacyjne, zmniejsza objętość krwawień, łagodzi objawy związane z napięciem miesiączkowym. Stosowanie antykoncepcji pomaga w leczeniu niektórych chorób, jak endometriozy, hirsutyzm, trądzik, znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika i endometrium. Antykoncepcja hormonalna jest dostępna od lat 60-tych ubiegłego stulecia. Obecnie jej dynamiczny rozwój pozwolił na stosowanie minimalnych dawek hormonów przy zabezpieczeniu pełnego efektu antykoncepcyjnego, w odpowiadających nowoczesnym kobietom schematach stosowania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH