Badając mocz matki, można "zważyć" dziecko Zmiany poziomu BCAA i innych metabolitów w moczu kobiet ciężarnych mogą wyjaśnić dochodzące do 12 proc. różnice w wadze urodzeniowej dzieci. Fot. Shutterstock

Badając mocz ciężarnej kobiety, można przewidzieć rozwój i wagę urodzeniową dziecka oraz podjąć odpowiednie działania, by je skorygować - informuje pismo „BMC Medicine”.

Dr Mireille Toledano ze School of Public Health przy Imperial College w Londynie zastosowała do badania moczu ciężarnych kobiet technikę zwaną spektroskopią magnetycznego rezonansu jądrowego (spektroskopia NMR).

Dzięki temu po raz pierwszy udało się ustalić, że zestaw 10 metabolitów obecnych w moczu w trzecim trymestrze ciąży ma związek z przyspieszonym wzrostem dziecka i jego wyższą wagą urodzeniową.

Do tych potencjalnie ważnych diagnostycznie metabolitów należą m.in. hormony steroidowe oraz aminokwasy rozgałęzione (BCAA).

BCAA (popularne także wśród kulturystów) należą do najważniejszych podczas ciąży składników odżywczych - są źródłem energii dla rozwijającego się płodu.

Próbki moczu były pobierane od ponad 800 ciężarnych kobiet z Hiszpanii (w wieku od 28 do 33 lat). Kobiety pochodziły z prowincji Gipuzkoa oraz Sabadell, przy czym mieszkanki Gipuzkoa były przeciętnie lepiej wykształcone, zdrowsze i pochodziły z wyższej klasy społecznej niż panie z Sabadell. Pozwoliło to uwzględnić wpływ tych różnic na wagę dziecka.

Jak wykazały badania, zmiany poziomu BCAA i innych metabolitów w moczu mogą wyjaśnić dochodzące do 12 proc. różnice w wadze urodzeniowej dzieci, niezależne od takich dobrze znanych czynników jak masa ciała rodziców oraz palenie i picie alkoholu przez matkę. Wzrost poziomu każdego BCAA w moczu matki o 50 proc. wiązał się z wyższą o 1 do 2,4 proc. wagą urodzeniową (co odpowiada 5-11 gramom).

Przy okazji jako czynniki wpływające na rozwój dziecka zidentyfikowane zostały poziom aktywności fizycznej, poziom witaminy D, spożycie kawy i ekspozycja na dym tytoniowy.

Nieprawidłowy rozwój płodu oraz waga urodzeniowa są uznanymi czynnikami ryzyka dla chorób przewlekłych w późniejszym okresie życia, zwłaszcza jeśli chodzi o otyłość i związaną z nią cukrzycę typu 2.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH