Arłukowicz o rządowym programie in vitro: resort sfinansuje trzy próby sztucznego zapłodnienia

Od 1 lipca rusza program zdrowotny umożliwiający refundację in vitro. Aktualnie program refunduje procedurę biotechnologiczną, nie przewiduje finansowania leków - zapowiedział Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia.

Jak wyjaśnił minister zdrowia na konferencji prasowej zorganizowanej w środę (20 marca) w ciągu 3 lat trwania programu będzie mogła z niego skorzystać 15 tysięcy par.

Minister podkreślił, że program gwarantuje bezpieczeństwo pacjentów i zarodków. Wprowadzenie w życie programu zdrowotnego umożliwi monitoring ośrodków, które przeprowadzają in vitro. - Chcemy odczarować w Polsce in vitro. Przekonać Polaków, że to nowoczesna bezpieczna metoda - podkreślił Arłukowicz.

- To program nowatorski na skale świata. Będziemy zapładniać tylko 6 komórek jajowych. To zmniejszy liczbę nadmiernych liczby zarodków - zaznaczył prof. Rafał Kurzawa, jeden z ekspertów, którzy opracowywali program in vitro.

Arłukowicz zaznaczył, że program zagwarantuje bezpieczeństwo par przystępujących do in vitro oraz stworzonych zarodków. Do programu będą kwalifikowane pary, które przynajmniej rok leczyły niepłodność i to udokumentują. 

Rada programowa, którą powała minister będzie zdawała sprawozdania z pracy ośrodków zakwalifikowanych do programu. Przystąpić do niego będą mogły tylko kliniki gwarantujące najwyższe europejskie standardy.

Resort zapowiada stworzenie rejestru, gdzie poszczególne pary będą umieszczane. - To uchroni nas przed zgłaszaniem się tych samych par do programu w kilku ośrodkach. Resort sfinansuje 3 próby sztucznego zapłodnienia - zaznacza minister.

Jak zaznacza prof. Kurzawa programem nie będą objęte pary, u których szansa na powodzenie programu jest znikoma.

Koszt pierwszego pół roku funkcjonowania programu - od lipca do końca 2013 r. - to ok. 50 mln zł.

Zgodnie z założeniem efektem programu ma być obniżenie liczby par bezdzietnych, zapewnienie najlepszego standardu leczenia niepłodności oraz poprawę trendów demograficznych poprzez zastosowanie metody o najwyższej skuteczności udokumentowanej badaniami naukowymi.

Polska jest jednym z ostatnich krajów Europy gdzie metoda zapłodnienia in vitro nie jest jeszcze refundowane. Wprowadzenie Rządowego Programu  Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 - 2016 zapowiedzieli na wspólnej konferencji prasowej, jeszcze w październiku 2012 r., premier Donald Tusk oraz minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. 

Czytaj też. Program zapłodnienia in vitro. Co z nim poczniemy?

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH