Ankieta NFZ: ciężarne coraz bardziej świadome swoich praw Zbyt mało ciężarnych kierowanych jest do położnej POZ Fot. Fotolia

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez NFZ, większość matek ma wiedzę na temat zakresu profilaktyki i badań zalecanych w ciąży, zna także swoją położną podstawowej opieki zdrowotnej.

Wnioski płynące  z ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia wśród kobiet, które urodziły w ciągu ostatnich 12 miesięcy wskazują jednak, że zbyt mało ciężarnych kierowanych jest do położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Na pytanie, czy lekarz ginekolog skierował ciężarną do położnej POZ aż 72 proc. respondentek odpowiedziało przecząco.

Badanie potwierdziło ponadto, że zbyt mało ciężarnych ma przygotowany plan opieki przedporodowej. 57 proc. badanych negatywnie odpowiedziała na pytanie,  czy przy pierwszej wizycie osoba sprawująca opiekę taki plan przedstawiła.

Jak pokazały odpowiedzi, zbyt mało ciężarnych uzyskało informacje na temat praktycznego i teoretycznego przygotowania do porodu (46 proc. odpowiedzi twierdzących) oraz informacje o pielęgnacji noworodka i karmieniu piersią (60 proc. odpowiedzi twierdzących).

Choć dobrze oceniano organizację przyjęcia do szpitala i opiekę sprawowaną podczas porodu z zachowaniem praw pacjenta, w tym prawa do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji związanych z porodem, to na pytanie, czy każde z działań było poprzedzone pytaniem o zgodę na jego przeprowadzenie, odpowiedź przeczącą  zaznaczyło 47 proc. kobiet, a ponad połowa ankietowanych (52 proc.) nie wiedziała, kto był lekarzem prowadzącym.

W ankiecie poruszono również kwestie uśmierzania bólu przy porodzie. 45 proc. kobiet wskazała, że personel medyczny nie pytał o natężenie odczuwanego bólu, a 58 proc. - że nie omówiono z nimi sposobów uśmierzania bólu podczas porodu. Jednocześnie połowa (52 proc.) potwierdziła, że otrzymała skuteczne leczenie przeciwbólowe.

Wyniki ankiety potwierdziły opinie dotyczące niewystarczającej realizacji zalecenia bezpośredniego kontaktu "skóra do skóry" - 44 proc. respondentek zgłosiło, że nie umożliwiono dziecku bezpośrednio po urodzeniu zalecanego, nieprzerwanego kontaktu z matką "skóra do skóry", który powinien trwać co najmniej dwie godziny po porodzie.

Część pytań dotyczyła kwestii karmienia piersią. Dostępność edukatora ds. laktacji potwierdziło 38 proc. badanych kobiet, a tylko 40 proc. wskazało, że dziecko nie było dokarmiane mlekiem modyfikowanym. 

Wyniki badania zostaną przekazane Zespołowi ds. monitorowania i opracowania rozwiązań na rzecz poprawy opieki okołoporodowej w Ministerstwie Zdrowia.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH