76 proc. Polaków akceptuje in vitro dla małżeństw

Z danych CBOS wynika, że 76 proc. Polaków akceptuje in vitro dla małżeństw, 62 proc. popiera korzystanie z tej procedery przez pary żyjące w związkach nieformalnych, 44 proc. nie ma nic przeciwko stosowaniu in vitro przez samotne kobiety.

CBOS podkreśla, że choć kwestia zapłodnienia in vitro dość wyraźnie dzieli polski parlament, to opinia społeczna na ten temat jest od dwudziestu lat dość jednoznaczna.

Od początku badań tego tematu, czyli od 1995 r., mniej więcej trzy czwarte dorosłych Polaków opowiada się za dostępnością zapłodnienia in vitro dla małżeństw, które nie mogą mieć dzieci (jedynie w latach 2003 i 2008 to poparcie było niższe - ok. 60 proc.).

Jednak - jak zauważa CBOS - zestawiając dane z lat 2009-2015, można stwierdzić, że liberalny trend w poglądach dotyczących zapłodnienia in vitro został w ostatnim czasie nieco wyhamowany. Odsetek osób akceptujących korzystanie z tej metody przez małżeństwa i jednocześnie dopuszczających tworzenie dodatkowych zarodków zmniejszył się od 2012 r. o 5 punktów procentowych.

Obecnie możliwość korzystania przez niepłodne małżeństwa z procedury in vitro akceptuje 76 proc. Polaków. Brak poparcia deklaruje 17 proc.

Nieco mniej powszechne jest poparcie dla korzystania z zapłodnienia pozaustrojowego przez pary heteroseksualne żyjące w związkach nieformalnych. Akceptuje je 62 proc. badanych, a 29 proc. wyraża sprzeciw.

Jednak od 2009 r. odsetek osób opowiadających się za dostępnością zapłodnienia in vitro dla par żyjących w związkach pozamałżeńskich systematycznie rośnie.

W ostatnich trzech latach spadło społeczne poparcie w kwestii dostępności zabiegów zapłodnienia in vitro dla samotnych kobiet. Obecnie opinie zwolenników i przeciwników są niemal tak samo liczne: zgodę wyraża 44 proc. badanych (spadek od 2012 r. o 4 punkty procentowe), a 43 proc. jest przeciwnych (wzrost o 2 punkty).

Stosunek do in vitro różnicuje przede wszystkim religijność. Osoby praktykujące kilka razy w tygodniu stanowią jedyną grupę, w której przeważa sprzeciw wobec stosowania tej metody - także w odniesieniu do niepłodnych małżeństw (57 proc.).

Osoby biorące udział w praktykach religijnych przeciętnie raz w tygodniu w zdecydowanej większości akceptują dostępność metody in vitro dla małżeństw (71 proc.), rzadziej zaś dla konkubinatów (50 proc.) i dla kobiet niemających stałego partnera (34 proc.).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH