ELEKTRONICZNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA

Wdrażanie medycznej e-dokumentacji: stan przejściowy nie ma końca Elektroniczna dokumentacja medyczna miała stać się obligatoryjna już w 2014 r. Nadal nie jest. FOT. PTWP

Obowiązująca data wdrożenia i prowadzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w postaci elektronicznej to 1 stycznia 2018 r. Być może ten termin zostanie po raz kolejny przesunięty. Takie propozycje znalazły się w projekcie zmian w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM) miała stać się obligatoryjna już w 2014 r. Termin został prolongowany, gdyż większość placówek nie była do tego przygotowana. Również centralne projekty, niezbędne do powszechnego wdrażania EDM, nie były na tyle zaawansowane, aby ucyfrowienie dokumentacji medycznej stało się obowiązującym standardem.

Przygotowania na różnych etapach
W ubiegłym roku Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia opublikowało wyniki swoich badań, wskazujących, że do pełnego wdrożenia EDM przygotowanych jest w Polsce ok. 40% szpitali. Czy należy więc przedłużyć okres przejściowy, w którym oprócz EDM dopuszczalne byłoby też prowadzenie dokumentacji papierowej?

Władysław Perchaluk, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, prezes Centrum Zdrowia w Mikołowie informuje nas, że jego szpital potrzebuje 2,5 mln zł, żeby spełnić wymagania do prowadzenia dokumentacji wyłącznie w formie cyfrowej (to koszt zakupu, uzupełnienia lub wymiany sprzętu i oprogramowania oraz szkoleń).

- Trudno odnieść się do terminu ostatecznego wprowadzenia pełnego EDM-u, ponieważ szpitale zgłaszają różny stan zaawansowania przygotowań. Ostatnio ukazało się tzw. kalendarium wprowadzenia zmian etapami. Oczywiście, o ile szpitale będą miały na to środki - zastrzega prezes Perchaluk.

- Może nawet byłoby to realne, gdyby nie wciąż nierozwiązany problem podpisów elektronicznych na dokumentach. Proponowane są różne rozwiązania, ale tu poczekałbym na ostateczne decyzje, jakie zapadną na szczeblu ministerialnym - dodaje.

- Jesteśmy niemal gotowi na prowadzenie wyłącznie elektronicznej dokumentacji medycznej, co w naszym przypadku będzie dużą oszczędnością czasu, bo obecnie prowadzimy zarówno elektroniczną, jak i drukowaną dokumentację - stwierdza Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Decyzję o wprowadzeniu EDM uważa jednak za kontrowersyjną. - Dlaczego? Bo wzrosną koszty działalności szpitali. Papier nie kosztuje tyle, ile informatyzacja, a nie zapowiada się, żeby Ministerstwo Zdrowia chciało wprowadzić bezpłatne i ogólnodostępne oprogramowanie - konstatuje Wojciech Konieczny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH