ELEKTRONICZNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA

NIL i PZ stanowczo za wycofaniem limitów i odroczeniem e-zwolnień Lekarze o termin obligatoryjnego wprowadzenia e-zwolnień od 1 lipca 2018 r.: - Absolutnie niewykonalny. Fot. PTWP

W związku z ograniczeniem wydawania druków ZUS ZLA oraz całkowitym zakazem wydawania druków lekarzom posiadających więcej niż jeden niewykorzystany bloczek druków, Porozumienie Organizacji Lekarskich (POL) apeluje o natychmiastowe wycofanie wspomnianych limitów. POL chce również odroczenia wprowadzenia e-zwolnień.

"W związku z ograniczeniem wydawania druków ZUS ZLA do 3 - w marcu, 2 - w kwietniu, 1 - w maju i czerwcu oraz całkowitym zakazem wydawania druków lekarzom, w których posiadaniu znajduje się więcej niż jeden niewykorzystany bloczek druków ZUS ZLA Porozumienie Organizacji Lekarskich wzywa prezes ZUS Gertrudę Uścińską do natychmiastowego wycofania zarządzenia wprowadzającego limity i ograniczenia w wydawaniu druków ZUZ ZLA" - czytamy wydanym 24 marca komunikacie POL.

Organizacja podkreśla, że takie działania "są szykaną w stosunku do lekarzy". Dodaje, że limity w wielu przypadkach stwarzają presję na lekarzy ograniczającą lub uniemożliwiającą prawidłowe orzekanie o stanie zdrowia pacjenta i zabierającą czas potrzebny na leczenie pacjentów.

Ponadto przedstawiciele POL stwierdzają, że termin obligatoryjnego wprowadzenia e-zwolnień od 1 lipca 2018 r. jest "absolutnie niewykonalny" i wzywają MRPiPS do podjęcia pilnej inicjatywy legislacyjnej w celu zmiany ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.

POL uważa, że wprowadzanie e-zwolnień powinno być procesem wieloletnim, w trakcie którego winna obowiązywać także forma papierowa zwolnień. Konstatuje, że przedwczesne wprowadzenie zaproponowanych przez MRPiPS i ZUS rozwiązań spowoduje dezorganizację systemu świadczeń zdrowotnych, a przez to wydłuży kolejki do lekarzy, w szczególności w POZ i AOS oraz "drastycznie ograniczy dostępność dla pacjentów".

POZ reprezentują: Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej, Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz Polska Federacja Pracodawców Prywatnych Ochrony Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH