ELEKTRONICZNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA

Lekarze są sceptyczni wobec obowiązkowego wypisywania zwolnień w formie elektronicznej już od 1 lipca 2018 r. Zapowiadają, że jeśli tradycyjne druki znikną, część z nich przestanie wystawiać L4 albo wykorzysta do tego zwykłe kartki. Resorty zaangażowane w projekt zapowiadają, że poprawią pewne rozwiązania w tym zakresie.
Już za cztery miesiące elektroniczne zwolnienia lekarskie mają zastąpić papierowe druki. Od lipca do wystawiania L4 będzie służyć wyłącznie system informatyczny. Wirtualny dokument za pośrednictwem internetu dotrze do ZUS, o nieobecności pracownika od razu dowie się również przedsiębiorca, a pacjent nie będzie musiał dostarczać mu dokumentu potwierdzającego konieczność odpoczynku.
Lekarze nie są jednak przekonani do takich rozwiązań prawnych. Ich zdaniem wirtualna rewolucja biegnie za szybko, bo w wielu poradniach nadal brakuje komputerów i dostępu do internetu, a starsi lekarze mają problem z obsługą nowych technologii.
Narzekają na niestabilny system dedykowany e-zwolnieniom, który nie współpracuje z większością programów na co dzień wykorzystywanych w gabinetach, a także na to, że e-zwolnienia zabiorą im czas przeznaczony dla pacjenta. Dotychczas często zwolnienia wypisywały rejestratorki, teraz będą musieli robić to sami, ponieważ nie mogą udostępnić loginu do systemu osobom trzecim.
Ministerstwo Zdrowia zdecydowanie popiera wprowadzenie e-zwolnień, ale zaznacza też, że wie o wątpliwościach zgłaszanych przez lekarzy.
- Wspólnie z minister rodziny i pracy Elżbietą Rafalską i prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską prowadzimy rozmowy na temat metod wsparcia lekarzy, by skutecznie wprowadzić obowiązkowe e-zwolnienia lekarskie od 1 lipca 2018 r. - powiedział 6 marca dziennikarzom minister zdrowia Łukasz Szumowski.
- Natomiast my prowadzimy dialog z panią minister Rafalską, w jaki sposób spowodować, żeby było to wprowadzone z jak najmniejszymi perturbacjami dla lekarzy, żeby wprowadzić takie zachęty, które skłonią ich do tego, żeby wypisywali je elektronicznie - wyjaśnił minister Szumowski.
Przypomnijmy, że minister powiedział, iż nie chce mówić o szczegółach zachęt, ponieważ konkretne rozwiązania są właśnie przygotowywane. Zaznaczył natomiast, że jedną z form pomocy przy wdrażaniu obowiązku e-zwolnień mogłaby być większe uprawnienia dla już pracujących w placówkach sekretarek medycznych. Poprawiane są też rozwiązanie informatyczne, które powinny być przyjaźniejsze dla korzystających z nich lekarzy.
Więcej: plus.gazetakrakowska.pl

CZYTAJ TAKŻE
- 06:00 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- ŚR, 21:20 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- ŚR, 21:00 Badania: toczeń ma związek z bakteriami jelitowymi
- ŚR, 20:55 UE zmienia przepisy w sprawie produkcji odpowiedników leków
- ŚR, 20:30 CEM podało wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego w sesji wiosennej
- ŚR, 19:55 Stacja pogotowia w Szczecinie z fantazją podjęła się internetowego wyzwania – 10 lat to dla nas za mało
- ŚR, 19:01 W Zielonej Górze powstanie liceum uniwersyteckie o profilu medycznym?
- 1 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 2 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 3 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 4 Kraków: od 1 września zakaz palenia węglem i drewnem także w kominkach i ciężkich grillach
- 5 Bydgoszcz: konflikt w szpitalu. Nagranie rozmowy dyrektora ze związkowcem odsłuchały tysiące osób
- 6 Szef Agencji Badań Medycznych będzie wyłaniany w drodze konkursu
- 7 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych