ELEKTRONICZNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA

Elektroniczna recepta nadchodzi szybkimi krokami? FOT. Archiwum

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) zapowiada, że od października 2015 r. możliwe będzie wystawianie i realizacja elektronicznych recept. Przymiarek do ich wdrożenia było już wiele, łącznie z regionalnymi pilotażami. Czy tym razem się uda?

- Możliwości ewentualnego kolejnego przełożenia terminu wprowadzenia e-Recepty są już bardzo ograniczone - uważa Paweł Piecuch, konsultant i analityk rynków ochrony zdrowia i ITC, współautor książki" Elektroniczna Dokumentacja Medyczna".

KE traci cierpliwość
Ekspert przypomina, że e-Recepta, wraz z innymi rozwiązaniami, takimi jak m.in. e-Skierowanie czy e-Zlecenie, to część gigantycznego projektu P1 (realizowanego przez CSIOZ), czyli Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych.

Realizacja tego projektu jest jednym z warunków powszechnego wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Tymczasem termin obowiązkowego prowadzenia tejże dokumentacji w formie cyfrowej już raz przekładano (z 1 sierpnia 2014 na 1 sierpnia 2017 roku).

- Pamiętajmy, że projekt P1 w znacznej mierze finansowany jest ze środków unijnych. Dotacja opiewa na 850 mln zł. Komisja Europejska zaczyna się niecierpliwość i raczej nie będzie skłonna akceptować kolejnej prolongaty terminu wejścia EDM. Myślę, że nasz rząd nie będzie ryzykował utraty 850-milionowej dotacji - podkreślał Paweł Piecuch podczas szkolenia "Elektroniczna dokumentacja medyczna - fakty i mity", zorganizowanego przez CKL Medical (Katowice, 19 maja br.).

Apteki przygotowane najlepiej
Zwrócił też uwagę, że zgodnie ze znowelizowaną ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia, wystawianie i realizacja recept w formie elektronicznej będzie obowiązkowe już od 1 sierpnia 2016 r. Czasu na testowanie tego rozwiązania pozostało naprawdę niewiele.

Jak zatem jesteśmy przygotowani do tego przedsięwzięcia? W opinii Pawła Piecucha, w aptekach nie powinny wystąpić istotne problemy z odbieraniem i realizacją recept: - Apteki są wyposażone w komputery, ponadto od dłuższego już czasu stosują odpowiednie rozwiązania informatyczne. Kod wystawionej przez lekarza e-Recepty aptekarz zobaczy na interfejsie.

Schody zaczynają m.in. po stronie wystawiających recepty. Zgodnie ze wspomnianą ustawą, od sierpnia przyszłego roku każdy lekarz musie mieć wiedzę i odpowiednie warunki do wystawiania e-Recept.

- Oznacza to, że wszystkie gabinety lekarskie, przychodnie i inne placówki nie tylko muszą posiadać komputery, ale także bezpieczne oraz stabilne łącze internetowe. Poza tym lekarze powinni być odpowiednio przeszkoleni, a z tym na razie jest bardzo różnie - przyznaje ekspert.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH