ELEKTRONICZNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA

Apple umożliwi pobieranie dokumentacji medycznej na iPhone’a Fot. archiwum

Dokumentacja medyczna z różnych podmiotów medycznych skumulowana w e-kartotece na smartfonie - z takiej funkcjonalności będą mogli wkrótce skorzystać posiadacze iPhonów.

Apple - amerykański producent m.in. komputerów oraz smartfonów - wchodzi na rynek ochrony zdrowia. W wersji beta systemu iOS 11.3 pojawiła się nowa funkcja Health Record (Kartoteka Pacjenta). Kumuluje ona dane gromadzone samodzielnie przez pacjenta (aktywność fizyczna, sen itd.) z informacjami z systemów szpitalnych, o ile dana placówka bierze udział w programie Apple. Na początek firma nawiązała współpracę z 12 szpitalami w USA. 

Celem jest stworzenie jednego elektronicznego rekordu pacjenta dostępnego przez telefon komórkowy. Użytkownik, po wprowadzeniu hasła dostępu, uzyska wgląd do m.in. informacji o alergiach, zażywanych lekach, chorobach, szczepieniach, wynikach badań laboratoryjnych, wykonanych usługach. Ponadto otrzyma powiadomienie w przypadku aktualizacji danych. W ten sposób Apple chce integrować dane z różnych źródeł w jednym miejscu, bezpośrednio w telefonie. W Stanach Zjednoczonych, mimo wysokiego poziomu digitalizacji sektora, nie powstało dotąd centralne konto zdrowotne.

- Współpracowaliśmy blisko ze środowiskiem medycznym, aby stworzyć funkcję, którą każdy z nas oczekiwał od lat. Chodzi o łatwe i bezpieczne przeglądanie dokumentacji medycznej bezpośrednio w iPhonie. Chcemy umożliwić klientom obserwację ogólnego stanu zdrowia, pomóc w jego zrozumieniu oraz w prowadzeniu zdrowszego życia - powiedział Jeff Williams, dyrektor operacyjny Apple.
Rozwiązanie oparto na technologii HL7, dzięki czemu dane można będzie pobierać z systemów wykorzystujących ten standard.

Nowy system operacyjny iOS z Kartoteką Pacjenta wkrótce zostanie udostępniony w telefonach iPhone. Firma na razie nie ujawnia dalszych planów w tym zakresie. Kwestia pobierania dokumentacji na telefon komórkowy może w Europie natrafić na spore utrudnienia związane z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa danych medycznych. Ponadto synchronizacja odbywać się może tylko w ramach podmiotów współpracujących w projekcie z Apple.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH