Żeby cukrzycę leczyć efektywnie

Nie ma żadnych wątpliwości jeśli chodzi o zasadność refundowania leków inkretynowych stosowanych w terapii cukrzycy typu 2, w tym refundowania analogów GLP-1 - uważa dr Maciej Niewada, farmakoekonomista z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Po pierwsze w innych krajach leki te są refundowane. Oczywiście można powiedzieć, że szczepionkę przeciwko tzw. świńskiej grypie wiele krajów kupiło, a my nie, więc dla niektórych może to nie być dobry argument.

Jednak co do leków inkretynowych należy pamiętać, że istnieją dane kliniczne, które przemawiają na korzyść stosowania tych leków. Te dane zostały zweryfikowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, która wypowiedziała się pozytywnie o analogach GLP-1 w kontekście refundacji.

Komu refundować?
Dla płatnika refundacja analogów GLP-1, nawet tylko dla pewnej wyselekcjonowanej grupy chorych na cukrzycę typu 2, jest wyzwaniem w ramach ograniczonych możliwości budżetowych. Ze względu właśnie na ten ograniczony budżet najrozsądniej byłoby zapewnić refundację GLP-1 pacjentom, którzy odniosą ze stosowania tego leku największe korzyści.

Analogi GLP-1 będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla ludzi otyłych, ponieważ wpływają na zmniejszenie wagi. GLP-1 warto byłoby refundować również tym, którzy mają duże ryzyko hipoglikemii. Insulina, która podobnie jak GLP-1 jest podawana w formie iniekcji, będzie powodowała znacznie większe ryzyko hipoglikemii niż analogi GLP-1.

Trzeba też pamiętać, że analogii GLP-1 nie są stosowane w monoterapii, to są leki, które stosujemy w ramach intensyfikacji terapii – jeśli choroba postępuje to musimy wprowadzać coraz bardziej intensywne leczenie, łączyć ze sobą leki. Analogi GLP-1 są łączone z metforminą lub pochodnymi sulfonylomocznika, dodawane do terapii.

Nie są stosowane jako samodzielne leki, dlatego wiadomo, że część pacjentów będzie efektywnie leczona refundowaną dotychczas metforminą i pochodnymi sulfonylomocznika. Dlatego mówimy o refundacji GLP-1 tylko dla pacjentów, którzy są nieskutecznie leczeni metforminą lub pochodnymi sulfonylomocznika.

Jeśli więc przyjmiemy, że refundujemy GLP-1 jedynie tym nieskutecznie leczonym metforminą lub pochodnymi sulfonylomocznika, chorym z dużym ryzykiem hipoglikemii oraz osobom znacznie otyłym, to możemy szacować, że lek będzie refundowany w pierwszym roku dla 9-10 tys. pacjentów. To niewielu chorych, zważywszy na to, że chorych na cukrzycę w Polsce jest ok. 2,5 mln.

Jeden z elementów
Jednak trzeba też postawić się w położeniu płatnika, który myśli: mam 2,5 mln chorych, więc jaką mam pewność, że pacjentów spełniających kryteria refundacji leczenia GLP-1 będzie 10, a nie 20 tysięcy?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH