Warszawa: ulicami przeszli chorzy na cukrzycę, chcą refundacji leków inkretynowych

W czwartek (8 sierpnia) chorzy na cukrzycę przeszli ulicami Warszawy. Pacjenci udali się spod Kolumny Zygmunta do Ministerstwa Zdrowia, gdzie złożyli apel o refundację nowoczesnych leków inkretynowych, które nie powodują otyłości.

Jak podkreślali preparaty te pomagają dobrze kontrolować poziom glukozy we krwi, opóźniają konieczność leczenia insuliną i w przeciwieństwie do niej nie powodują tycia, a wręcz przyczyniają się do spadku masy ciała. Aby wziąć udział w marszu, do Warszawy przyjechali chorzy na cukrzycę typu 2 wspierający Fundację „Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja” oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej.

Pacjentów przyjął wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński oraz przedstawiciele departamentu polityki lekowej. Chorzy przekazali petycję do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, w której zwracają się z prośbą o poprawę sytuacji chorych na cukrzycę typu 2 zmagających się z otyłością. Petycja zawierała apel o finansowanie nowoczesnych i skutecznych leków iniekcyjnych (analogi GLP-1), poprawiających kontrolę glikemii i zalecanych dla osób otyłych, ze względu na możliwość obniżenia masy ciała w cukrzycy.

Tyją, bo nie stać ich na leki?

- Celem marszu jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację najbardziej otyłych pacjentów z cukrzycą typu drugiego, którzy szczególnie narażeni są na rozwój powikłań. Od wielu lat z nadzieją oczekujemy na refundację nowoczesnych iniekcyjnych leków. Niestety, leki te, mimo ciągłych obietnic ze strony Ministerstwa, po raz kolejny nie znalazły się na nowej liście refundacyjnej, która zaczęła obowiązywać od pierwszego lipca - mówił przedstawicielom MZ aktor Dariusz Gnatowski, założyciel Fundacji „Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja”, który sam choruje na cukrzycę typu 2.

Aleksander Sopliński wyraził zrozumienie dla determinacji pacjentów domagających się wprowadzenia na listy refundacyjne leków iniekcyjnych zapobiegających powstawaniu powikłań w cukrzycy.

- Minister podkreślił, że postępowanie w tej sprawie jest w toku i będą prowadzone negocjacje z podmiotami odpowiedzialnymi w celu wspólnego wypracowania kompromisu zmierzającego do rozwiązania tego problemu - powiedziała po spotkaniu Beata Stepanow prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, edukator ds. diabetologii.

Obecnie terapia lekami inkretynowymi jest jest niedostępna dla większości chorych. Jej koszt to ponad 600 złotych miesięcznie.

Analogi GLP-1

 Chodzi o podawane w iniekcjach leki z grupy analogów GLP-1, które zalicza się do tzw. leków inkretynowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH