Ustawa o zdrowiu publicznym: diabetycy i diabetolodzy ślą uwagi do projektu Fot. archiwum

Środowisko diabetologiczne domaga się priorytetowego potraktowania cukrzycy w Polsce oraz reprezentacji pacjentów w zespołach doradczych powołanych do wdrażania i monitorowania Narodowego Programu Zdrowia.

Liderzy organizacji diabetologicznych zapowiedzieli także, że pracują nad długoletnią, obywatelską strategią dla cukrzycy, która zostanie przekazana decydentom w połowie roku.

W związku z opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia projektem Ustawy o zdrowiu publicznym i przekazaniu dokumentu do konsultacji społecznych, organizacje reprezentujące pacjentów z cukrzycą przekazały swoje uwagi do ustawy.

W uwagach do projektu Ustawy o zdrowiu publicznym organizacje pacjentów diabetologicznych postulują przede wszystkim o wpisanie cukrzycy do priorytetowych obszarów działań koordynowanych przez Ministerstwo w zakresie profilaktyki i ograniczenia zdrowotnych następstw chorób.

Organizacje wnioskują także o uwzględnienie reprezentacji pacjentów w zespołach opiniodawczo -doradczych do przygotowania, monitorowania, a także ewaluacji wdrażania w życie Narodowego Programu Zdrowia. Przedstawiciele osób z cukrzycą proponują także wprowadzenie akcyzy na te środki spożywcze, których nadmierne spożycie przyczynia się do narastającej epidemii otyłości, a w konsekwencji cukrzycy typu 2.

Organizacje uważają, że uwzględnienie uwag wniesionych przez środowisko diabetologiczne jest niezwykle istotne dla wprowadzenia systemowej, długoletniej strategii prewencji i leczenia cukrzycy w Polsce. Sytuacja diabetyków nie zmienia się bowiem od wielu lat. Diabetolodzy i pacjenci chorujący na cukrzycę bezskutecznie zwracają się z prośbą do Ministra Zdrowia o zajęcie się ich problemami.

Z tego powodu, równolegle do wnoszonych uwag do Ustawy o zdrowiu publicznych, organizacje diabetologiczne od wielu miesięcy pracują nad strategią określającą najważniejsze priorytety i kierunki działań, jakie powinny zostać podjęte przez polski rząd w zakresie przeciwdziałania cukrzycy w perspektywie najbliższych 10 lat. Dokument opracowany przez organizacje w ramach projektu "Cukrzyca 2025” zostanie przekazany opinii publicznej w połowie roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH