Tysiące metrów nad poziomem cukru

Dr hab. Tomasz Klupa, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego z Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zainicjował stworzenie zespołu pacjentów i lekarzy zajmujących się cukrzycą, którzy wspólnie będą chodzić w góry. Projekt realizowany jest pod hasłem "5000 m nad poziomem cukru".

Jak podaje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne jest to okazja dla bezpiecznej (pod kontrolą lekarską) optymalizacji insulinoterapii w warunkach tego rodzaju wysiłku fizycznego oraz wzajemnej wymiany doświadczeń.

Nowoczesne podejście do leczenia cukrzycy, jak tłumaczy PTD, to współcześnie nie tylko wyrównanie metaboliczne, ale także uzyskanie możliwie wysokiej jakości życia chorego, utrzymanie aktywności zawodowej, fizycznej. Piesze wycieczki w góry są jedną z optymalnych form podejmowania aktywności fizycznej u chorych na cukrzycę typu 1 - jest to wysiłek tlenowo-interwałowy, łączący dodatkowo przyjemne z pożytecznym.

W przypadku wypraw w wyższe góry planowane jest także przeprowadzenie szeregu badań sprawdzających adaptację organizmu pacjenta z cukrzycą typu 1 do wysiłku w warunkach obniżonego ciśnienia parcjalnego tlenu.
Pierwszą wspólną "wyprawą" była wycieczka w Gorce trasą Maratonu Gorczańskiego. Uczestnicy przeszli wspólnie w ciągu 2 dni 42 km po górach, żaden z pacjentów nie miał większych problemów z kontrolą glikemii, grupa świetnie się zintegrowała.

Celem kolejnej także były Gorce, ale w zimie. Organizatorzy chcieli udowodnić, iż młodzi pacjenci z cukrzycą typu 1 doskonale poradzą sobie w górach także w najtrudniejszych, zimowych warunkach. W dniach 13-15 lutego zorganizowano w Gorcach "Zimowy Obóz Przetrwania" dla chorych z cukrzycą typu 1, razem z lekarzami ekipa liczyła 25 osób.

Najważniejszym celem obozu celem była nauka poruszania się w górach po śniegu, biwakowania na śniegu, umiejętności takie będą niezbędne przy wyprawach w wyższe partie gór. Obóz obejmował naukę poruszania się w rakietach śnieżnych, pokonywania przeszkód terenowych za pomocą lin alpinistycznych, zasad pierwszej pomocy przy zejściu lawiny śnieżnej itp.

Uczestnicy projektu chcą wspólnie zdobywać coraz wyższe góry by wreszcie osiągnąć wysokość około 5000 metrów (na Kaukazie lub w Andach). Inicjatorzy akcji chcieliby z jednej strony pokazać, iż pacjenci z cukrzycą typu 1 mogą bezpiecznie podejmować wyzwania takie jak wyjście w wysokie góry, z drugiej strony pragnęliby, aby przykład osób z cukrzycą był dodatkowym bodźcem dla osób zdrowych do zwiększenia ich aktywności fizycznej.

Kierownikiem wszystkich wypraw jest Wojciech Wiltos - alpinista i podróżnik, zdobywca nagrody podróżniczej Kolosa za wyprawę do Chile - Atacama 2000. Udział w całej inicjatywie zadeklarował między innymi Michał Jeliński - złoty medalista olimpijski z Pekinu chorujący na cukrzycę typu 1.

Więcej: www.cukrzyca.info.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH