Test do przesiewowej oceny nieprawidłowej glikemii na czczo u osób w wieku dojrzewania

Otyłość w dzieciństwie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. Identyfikacja ryzyka nieprawidłowej glikemii na czczo u osób w okresie dorastania może prowadzić do wcześniejszego wykrycia nieprawidłowości i właściwej interwencji terapeutycznej. Przesiewowy test TAG-IT-A może okazać się bardzo pomocny.

U osób w okresie dojrzewania nie wykonuje się przesiewowej oceny poziomu glikemii na czczo, stąd istnieje potrzeba opracowania narzędzi skriningowych identyfikujących grupę pacjentów zagrożonych rozwojem nieprawidłowej glikemii na czczo, a w przyszłości cukrzycy. Test przesiewowy o nazwie Tool for Assessing Glucose Impairment T among Adolescents (TAG-IT-A) może stać się jednym z nich.

Celem naukowców z East Carolina University, USA, była walidacja użyteczności testu TAG-IT-A w grupie osób dorastających w ocenie ryzyka obecności nieprawidłowego poziomu glukozy na czczo.

Do badania zakwalifikowano ponad 3000 nastolatków w wieku 12 - 18 lat, którzy wzięli udział w badaniu National Health and Nutrition Examination Survey (NHNES) przeprowadzonym w latach 1999-2008. 50% pacjentów stanowiły kobiety, a 60% osoby rasy białej. W badaniu dokonano pomiarów poziomu glukozy we krwi na czczo.

 Zmierzono również wzrost, masę ciała i czynność serca w spoczynku. Do potrzeb badania autorzy dostosowali test TAG-IT. Zbadano czy na podstawie wyników uzyskanych w teście TAG-IT-A można przewidzieć, że poziom glukozy na czczo przewyższa wartość 100 mg/dl.

Wyniki badania wykazały, że elementy takie, jak wiek, płeć, wskaźnik masy ciała (BMI) oraz czynność serca w spoczynku były ważnymi czynnikami predykcyjnymi dla nieprawidłowej glikemii na czczo. Co ciekawe, test TAG-IT-A był lepszym czynnikiem predykcyjnym nieprawidłowej glikemii na czczo w porównaniu ze wskaźnikiem masy ciała.

Wynik testu TAG-IT-A równy lub przewyższający 3 pozwolił na właściwą identyfikację 50% osób w wieku dojrzewania cierpiących na nieprawidłową glikemię na czczo, podczas gdy wynik ankiety 5 odzwierciedlał nieprawidłową glikemii na czczo w przypadku 76% badanych osób. Poziom glukozy we krwi na czczo pozytywnie korelował ze wskaźnikiem masy ciała.

W grupie dzieci i osób w okresie dojrzewania częstość występowania otyłości uległa potrojeniu w czasie ostatniego dwudziestolecia. Podobnie zwiększyła się liczba chorych na cukrzycę typu 2 w tej populacji wiekowej. Dane szacunkowe wskazują, że cukrzyca typu 2 rozwinie się u jednego na troje urodzonych dzieci w USA w 2000 roku. Co ciekawe, wzrost masy ciała o 1kg/m2 wiąże się ze wzrostem skurczowego ciśnienia tętniczego o 1,4 mmHg.

Autorzy badania konkludują, że test TAG-IT-A stanowi proste narzędzie dla klinicystów i pracowników ochrony zdrowia, które pozwala na identyfikację osób w wieku dojrzewania mających nieprawidłową glikemię na czczo i potrzebują wykonania kolejnych czynności diagnostycznych.


Oprac. dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22632741

Prev Chronic Dis. 2012 May;9:E104.
Development and validation of a tool for assessing glucose impairment in adolescents.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH