PAP/Rynek Zdrowia | 05-12-2019 14:20

Szumowski: leki na cukrzycę do tej pory ratowały życie, nic się w nich nie zmieniło - nadal ratują

- Leki na cukrzycę do tej pory ratowały życie, nic się w nich nie zmieniło i nadal ratują życie - zapewnił w czwartek (5 grudnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił, że śladowe ilości nitrozoamin w leku na cukrzycę to nie zanieczyszczenie, ale naturalny proces produkcji.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

O tym, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny, m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych, poinformował we wtorek wieczorem na swoich stronach internetowych "Dziennik Gazeta Prawna".

Szumowski pytany na antenie RMF FM, czy leki na cukrzycę są na pewno bezpieczne, odpowiedział: w lekach na cukrzycę nic się nie zmieniło. - To nie jest zanieczyszczenie pod postacią dosypania jakieś trucizny do leku, w trakcie procesu produkcji pojawiają się śladowe ilości tych substancji, ale tak było zawsze - podkreślił.

Wyjaśnił, że Europejska Agencja Leków zaczęła badać nowymi metodami, bardzo dokładnie wszystkie substancje i odkryła śladowe ilości tych nitrozoamin w leku na cukrzycę, natomiast to nie jest zanieczyszczenie, tylko naturalny proces produkcji.

Na pytanie, czy jakiekolwiek leki na cukrzycę zostaną wycofane, odpowiedział: "każde będą badane, żeby była jasność, my zbadamy dokładnie każdą serię, jeżeli w danej serii nagle się okaże, że tych substancji jest więcej, to tak, jak z każdym lekiem, on będzie wycofany". Zaznaczył, że na razie takich sygnałów nie ma.

- Te leki do tej pory ratowały życie, nic się w nich nie zmieniło i nadal ratują życie - podkreślił. Tłumaczył, że nic nowego się nie wydarzyło, produkcja była taka sama przez lata i po prostu dokładniejsze metody wykryły śladowe ilości substancji.

Katarzyna Krzykowska