Stopa cukrzycowa: zdecydujmy, zanim będzie za późno - edukacja czy amputacja

Co 15 sekund na świecie dochodzi do amputacji kończyny. 70 proc. tych zabiegów dotyczy chorych na cukrzycę. Wiek diabetyków, którzy muszą poddać się tej operacji z powodu zespołu stopy cukrzycowej, stale się obniża. Zdaniem specjalistów, wdrożenie profilaktyki i oglądanie przez pielęgniarkę w poradni stóp chorych na cukrzycę mogłoby zmniejszyć liczbę amputacji nawet o dwie trzecie.

Cukrzyca - zarówno typu 1, jak i typu 2 - to schorzenie przewlekłe, które zmienia diametralnie życie chorego. Jednak nawet najlepsze leczenie farmakologiczne na niewiele się zda, jeśli pacjent nie będzie wiedział jak radzić sobie z cukrzycą na co dzień. Dlatego w tej chorobie bardzo ważna jest edukacja.

Żadne broszury ani książki nie są w stanie wyedukować diabetyka, do tego potrzebni są dobrze przygotowani edukatorzy. W Polsce zarówno lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jak i diabetolog nie ma czasu ani możliwości, żeby gruntownie nauczyć swojego pacjenta jak dobrze żyć z cukrzycą, to rola dobrze wyszkolonej pielęgniarki. Jednak pielęgniarek diabetologicznych brakuje w Polsce i dlatego edukacja kuleje, a trzeba pamiętać, że na cukrzycę zapada coraz więcej Polaków.

Brakuje pielęgniarek
- To wy jesteście najważniejszym ogniwem w leczeniu pacjenta - mówił prof. Leszek Czupryniak prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego do pielęgniarek podczas VIII Konferencji Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii „Powikłania i cukrzyca - luksus posiadania wyobraźni".

Jego zdaniem w Polsce brakuje pielęgniarek diabetologicznych: - Mamy za mało diabetologów, powinno ich być dwa razy więcej. Mamy też za mało pielęgniarek diabetologicznych, ich potrzeba kilkadziesiąt razy więcej niż jest. Trzeba pamiętać, że chorych na cukrzycę będzie coraz więcej.

Według profesora system opieki diabetologicznej wymaga zmian, a jedną z nich powinien być nacisk na edukację diabetologiczną.
Jest ona, zdaniem wielu specjalistów, marginalizowana w Polsce. Rzeczywistość poradni POZ czy diabetologicznych to niewystarczająca ilość wyszkolonych pielęgniarek i brak czasu na edukację pacjenta. W Polsce edukacja diabetologiczna nie jest odrębnie finansowana. Finansuje się jedynie procedury medyczne, w których zawarta jest edukacja.

Inne kraje, jak choćby Wielka Brytania, dostrzegły już dawno, jak ważna rolę w procesie leczenia diabetyka pełni dobrze wyszkolona pielęgniarka. Tam diabetyk odwiedza lekarza rzadko, bo sposób leczenia i dietę konsultuje z pielęgniarką specjalizującą się w diabetologii.

Uczyć na początku
Nacisk na edukację pacjentów jest tym bardziej ważny, że - jak zauważył prof. Czupryniak - zmieniło się podejście do leczenia cukrzycy. W 2008 r. ukazały się wyniki badań klinicznych, w których stwierdzono, że intensywne leczenie, wyrównywanie poziomu cukru we krwi pacjenta, który już przeszedł zawał, udar, amputację, nie przynosi dobrych efektów, a wręcz stwierdzono, że część z tych chorych umierała wcześniej przy intensywnym leczeniu - mówił prof. Czupryniak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH