Stomatolodzy to sprzymierzeńcy wielu specjalistów, teraz stanęli do walki z cukrzycą Stomatolodzy mają przewagę nad innymi specjalistami, bo oglądają jamę ustną w bardzo dobrym oświetleniu i przybliżeniu. Mogą rozpoznać wiele chorób, m.in. nowotwory głowy i szyi. Fot. Fotolia

Do końca roku pod kątem wykrywania cukrzycy zostanie przebadanych 50 tys. pacjentów... gabinetów dentystycznych. Do akcji w ramach diabetologiczno-stomatologicznej Koalicji Wczesnego Wykrywania Cukrzycy zgłosiło się 500 gabinetów z całego kraju. Przydatność stomatologów w rozpoznawaniu wielu chorób jest niezaprzeczalna, a mogłaby być wykorzystywana jeszcze pełniej.

Prof. Leszek Czupryniak, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, który reprezentuje w Koalicji Polskie Towarzystwo Diabetologiczne przypomina, że to nie pierwsza współpraca na linii diabetologia-stomatologia.

- Kilka lat temu w ośmiu ośrodkach w całej Polsce przebadaliśmy stomatologicznie kilka tysięcy pacjentów chorych na cukrzycę. Podczas współpracy ze stomatologami powstał pomysł, by wykorzystać wizytę pacjenta w gabinecie dentystycznym do wczesnego wykrywania cukrzycy. Do dentysty wcześniej, czy później trafi każdy z nas. Nawet jeśli nie chodzimy regularnie, sprowadzi nas tam ból zęba, a jeśli już sprowadzi, warto wykorzystać tę wizytę - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Czupryniak.

20 skierowań na gabinet
Do udziału w programie zgłosiło się ponad 500 gabinetów stomatologicznych. Stomatolodzy otrzymali prosty protokół, w którym można oznaczać czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia cukrzycy u danego pacjenta. Są to m.in. stan zdrowia jamy ustnej, wiek powyżej 45. lat, nadwaga lub otyłość, siedzący tryb życia, a także cukrzyca występująca w najbliższej rodzinie.

- Wyposażyliśmy też stomatologów w pakiet 20 skierowań na bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi. Otrzymają je pacjenci, u których stomatolog podejrzewa występowanie cukrzycy. Oprócz wywiadu mogą na to wskazywać również gorsze gojenie się ran, zmiany ropne, suchość śluzówek, czy pękające kąciki ust - wymienia prof. Czupryniak.

Jak wskazuje, korzyść z wykrycia cukrzycy będzie obopólna. Dla pacjenta rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia, dla stomatologa - sukces w leczeniu, bo bez dobrze kontrolowanej cukrzycy nie przyjdzie on szybko.

W ramach akcji Koalicji Stomatologiczno-Diabetologicznej rozdanych zostanie 50 tys. skierowań na bezpłatne badanie poziomu glukozy we krwi. Gdy pula się wyczerpie, stomatolog najprawdopodobniej znów będzie mógł tylko powiedzieć pacjentowi, żeby poszedł się zbadać do lekarza.

- Dostępność do specjalistów nie będzie rosła. Skierowanie na bezpłatne badanie skraca ścieżkę dla chorego, ale nawet gdyby pacjent otrzymał od stomatologa skierowanie na płatne badanie - wyda do 10 zł. Należy przypuszczać, że część pacjentów wykonałaby takie badanie, a to zwiększyłoby rozpoznanie cukrzycy - zwraca uwagę diabetolog.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH