Stomatolodzy będą kierowali pacjentów na badania poziomu glukozy we krwi Stomatolodzy będą kierowali pacjnetów na badania poziomu glukozy we krwi. Fot. Dentim Clinic (5).JPG

Już wkrótce stomatolodzy będą mogli kierować pacjentów na bezpłatne badania poziomu glukozy we krwi. W ramach nowego projektu do gabinetów dentystycznych trafi ok. 50 tys. skierowań. Celem akcji jest skuteczniejsze rozpoznawanie choroby.

W Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, a 5 mln znajduje się w stanie przedcukrzycowym. Nawet milion żyje bez właściwej diagnozy choroby. To również pacjenci gabinetów stomatologicznych, jednak nie wszyscy lekarze dentyści potrafią skojarzyć złe wyniki leczenia paradontozy czy próchnicy z występowaniem stanu przedcukrzycowego bądź cukrzycy. To wkrótce ma się zmienić.

Jak wyjaśnia prof. Leszek Czupryniak, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, nauka nie ma już wątpliwości, że choroby ogólne manifestują się w jamie ustnej.

Dlatego też diabetolodzy i stomatolodzy powołują do życia Koalicję Wczesnego Wykrywania Cukrzycy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Projekt ma zintegrować środowiska wokół problemu diagnozowania choroby, zaowocować skutecznymi działaniami w kierunku jej wykrywalności i przełożyć się na wzrost świadomości pacjentów.

Start akcji już we wrześniu, podczas najważniejszego wydarzenia w historii polskiej stomatologii - Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI (7-10 września w Poznaniu). Udział w wydarzeniu potwierdziło kilka tysięcy specjalistów ze 117 krajów.

Podczas Kongresu w specjalnych punktach każdy stomatolog będzie mógł przyłączyć się do Koalicji Wczesnego Wykrywania Cukrzycy - informuje Łukasz Sowa, rzecznik prasowy Communications Manager FDI AWDC Poznań 2016.

Do tych, którzy zadeklarują chęć udziału w projekcie trafi ok. 50 tys. bezpłatnych skierowań na badania poziomu glukozy we krwi (przeznaczone dla pacjentów) oraz materiały edukacyjne, opracowane przez specjalistów diabetologów i stomatologów.

Współpraca stomatologów z diabetologami wpisuje się w cele Światowej Federacji Stomatologicznej (FDI) - głównego organizatora wydarzenia, która już wiele lat temu wskazywała nie tylko na negatywny wpływ cukru na zdrowie jamy ustnej, ale również na fakt, że zdrowie jamy ustnej i reszty organizmu są ze sobą ściśle związane. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH