Śląskie: diabetobus wyruszył w trasę

Mieszkańcy Śląska od piątku (19 września) mają do dyspozycji mobilne centrum profilaktyki cukrzycowej. W nowoczesnym pojeździe - diabetobusie - są dwa gabinety lekarskie i stanowiska do przeprowadzania badań. Będzie można się w nim przebadać i otrzymać informacje na temat cukrzycy.

Pojazd dla fundacji Europejska Klinika Cukrzycy został ufundowany dzięki środkom z V Balu Charytatywnego Wojewody Śląskiego.

Wojewoda śląski Piotr Litwa jako jeden z pierwszych poddał się badaniu. - Mam przypadki wśród znajomych, którzy uważali, że są zdrowi, badania robili cyklicznie, a w pewnym momencie okazało się, że mają tak wysoki poziom cukru, że muszą się leczyć i to intensywnie. Trzeba propagować wiedzę, że warto się przebadać raz na jakiś czas - przekonywał wojewoda.

W diabetobusie można nie tylko zbadać poziom cukru we krwi, ale także poziom tkanki tłuszczowej oraz porozmawiać z diabetologiem na temat swojego stanu zdrowia i zagrożenia cukrzycą. Fundacja chce wykorzystywać pojazd podczas imprez kulturalnych i sportowych, będzie się też pojawiał koło centrów handlowych.

W akcji inaugurującej wzięło udział kilkudziesięciu uczniów katowickich szkół. - Zero bólu! - powiedział Łukasz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Katowicach, który poddał się badaniu. Z badań skorzystali także pracownicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz zainteresowani mieszkańcy. Uczestnicy dzisiejszego spotkania wysłuchali prelekcji prof. Przemysławy Jarosz - Chobot, specjalisty diabetologa współpracującego z Europejską Kliniką Cukrzycy.

V Bal Charytatywny Wojewody Śląskiego na rzecz Europejskiej Kliniki Cukrzycy odbył się 1 marca 2014 roku. Dzięki hojności gości balu zebrano blisko 200 tys. zł - były to wpływy z biletów, aukcji charytatywnej oraz loterii.

Głównym celem fundacji Europejska Klinika Cukrzycy jest pomoc dzieciom chorującym na tę chorobę, zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu ich życia. Fundacja pracuje także na rzecz propagowania wiedzy o cukrzycy i zagrożeń, jakie niesie ze sobą ta choroba.

Szacuje się, że na świecie na cukrzycę choruje ok. 285 milionów ludzi, z czego 90 proc. cierpi na cukrzycę typu 2. Do 2030 r. liczba chorych może się nawet podwoić.

Bale charytatywne wojewody śląskiego odbywają się od 2010 r. Każdy z nich zorganizowano z myślą o podopiecznych śląskich fundacji - Iskierki, opiekującej się dziećmi chorymi onkologicznie, Fundacji Pomocy Dzieciom "Ulica" - pracującej na rzecz dzieci ze środowisk ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym, Śląskiego Funduszu Stypendialnego - który umożliwia edukację studentom z biednych rodzin, Fundacji Spina - wspierającej dzieci rodzące się z przepukliną oponowo-rdzeniową oraz Europejskiej Kliniki Cukrzycy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH