Senacka komisja za poprawą opieki nad chorymi na cukrzycę

Opracowanie oczekiwanej od wielu lat ustawy dotyczącej poprawy opieki nad chorymi na cukrzycę powinno stać się jednym z priorytetów w ochronie zdrowia - uznano w środę (10 lipca) podczas dyskusji w senackiej Komisji Zdrowia.

Gość senatorów - europosłanka Małgorzata Handzlik - powiedziała, że "Polska jest cukrzycowym dinozaurem Europy". Dodała, że ta niepochlebna opinia wynika z tego, że publiczne i prywatne wydatki na leczenie cukrzycy w Polsce należą do najniższych w Europie. - Spośród krajów naszego regionu tylko Litwa i Łotwa przeznaczają na ten cel mniej niż Polska - podkreśliła.

Handzlik zwróciła również uwagę, że na 29 badanych państw nasz kraj zajął dopiero 25. miejsce w pierwszym europejskim rankingu konsumenckim badającym opiekę i leczenie chorych na cukrzycę - Euro Consumer Diabetes Index. Uwzględniono w nim m.in. śmiertelność chorych oraz niewydolność nerek - jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy.

W kolejnym rankingu Polska razem z Maltą okazała się jednym z dwóch krajów UE i EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu), w którym pacjenci nie mają dostępu do refundowanej terapii z wykorzystaniem długodziałających analogów insuliny ludzkiej w cukrzycy typu 2.

Handzlik zauważyła, że skutki niewłaściwie leczonej cukrzycy odczuwają zarówno pacjenci, jak i całe społeczeństwo. W 2011 r. koszty pośrednie cukrzycy, wynikające głównie z wydatków ponoszonych na renty z tytułu niezdolności do pracy i wcześniejszej emerytury wyniosły przeszło 2 mld zł. - To zdecydowanie więcej niż przeznacza się na walkę z tą chorobą - dodała.

Według Handzlik sytuację mogłoby poprawić opracowanie Narodowego Programu Zapobiegania i Zwalczania Cukrzycy. Wprowadzenie takich programów narodowych postuluje Parlament Europejski.

Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Leszek Czupryniak powiedział, że zbyt niskie jest finansowanie diabetologii. Jego zdaniem brakuje środków na edukację, która jest niezbędna w leczeniu cukrzycy, a także na leczenie powikłań tej choroby oraz na refundację nowoczesnych leków - nowej generacji preparatów przeciwcukrzycowych oraz analogów insulin długodziałających.

- Jestem tym zdumiony, ponieważ po wprowadzeniu nowej ustawy dotyczącej refundacji leków, w 2012 r. zaoszczędzono 2 mld zł. Jedną trzecią tej sumy, czyli 550 mln zł, uzyskano kosztem chorych na cukrzycę. Ta kwota powinna być zwrócona chorym poprzez refundację nowoczesnego leczenia - podkreślił Czupryniak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH