Minister infrastruktury i rozwoju deklaruje pomoc w komercjalizacji innowacyjnej metody leczenia dzieci chorych na cukrzycę typu 1 opracowanej przez naukowców w Gdańsku.

Chodzi o wprowadzenie do praktyki klinicznej leczenia cukrzycy typu 1 w dzieci limfocytami T regulatorowymi (Tregs). Prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśniła, że po zastosowaniu tej terapii "po raz pierwszy na świecie udało się wydłużyć okres remisji cukrzycy".

- Nawet po trzech latach część pacjentów nie otrzymuje insuliny, to jest prawdziwy fenomen - tłumaczyła.

Podała, że od 2010 r. terapię zastosowano u 30 pacjentów z całego kraju. Na zastosowanie u większej grupy chorych potrzeba rozbudowy bazy laboratoryjnej i klinicznej.

Podczas konferencji prasowej w środę (23 września) w Gdańsku minister infrastruktury i rozwoju, Maria Wasiak wyjaśniła, że ministerstwo "od dłuższego czasu jest angażowane w projekty wspierania innowacyjności, również w metodach leczenia".

Dodała, że chodzi o szerokie udostępnienie określonej metody leczenia, wymyślonej w Polsce. Zaznaczyła, że "mamy metodę leczenia, która jeszcze nie przeszła fazy z leczenia eksperymentalnego do leczenia masowego i nie mamy wypracowanej formuły finansowania tej fazy".

Minister zadeklarowała pomoc w szukaniu partnerów, którzy zechcieliby zaangażować się w ten projekt na zasadach komercyjnych.

- My teraz musimy znaleźć partnerów dla tego przedsięwzięcia i to jest też moja misja (...) żeby wypracować tę eksperymentalną ścieżkę przejścia do produkcji tej metody leczenia - tłumaczyła.

Przyznała, że "mamy już bardzo dobre kompetencje medyczne natomiast ciągle nadrabiamy kompetencje organizacyjno-biznesowe co do sposobu zagospodarowania takich pomysłów". Zaznaczyła, że chodzi o udostępnienie metody leczenia jako produktu.

- Uważamy, że jest to coś strasznego, jeśli mówimy o leczeniu jak o produkcie. Mamy ciągle niedostatek umiejętności wykorzystania nauki - tłumaczyła.

Prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie ukrywał podczas konferencji, że liczy na pomoc ministerstwa infrastruktury, bo "przecieramy nowe szlaki w przeniesieniu wiedzy naukowej, którą udaje się zdobyć w laboratoriach na działalność praktyczną, z której skorzystają przede wszystkim chorzy".

Pełnomocnik rektora GUM ds. Innowacji i Transferu Wiedzy, dr Krzysztof Chlebus podkreślił, że jest to "bardzo zaawansowany, obiecujący naukowo projekt, który daje ogromną nadzieję w zakresie terapii". 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH