Refundacja insuliny Lantus bez zmian Dobra wiadomość dla pacjentów, którzy bez przeszkód mogą kontynuować terapię. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Długodziałający analog insuliny Lantus będzie nadal refundowany dla pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz u części pacjentów w cukrzycy typu 2. Na nowej liście refundacyjnej wskazania nie zmieniły się.

To dobra wiadomość dla pacjentów, którzy bez przeszkód mogą kontynuować terapię. Na nowej liście leków refundowanych insulina Lantus pozostała zgodnie z dotychczasowymi wskazaniami.

W ostatnim czasie zarówno pacjenci, jak i środowisko eksperckie zaniepokojone było wiadomością o możliwości nieprzedłużania refundacji insuliny Lantus dla pacjentów z cukrzycą typu 1. W tej sprawie Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wraz z konsultantem krajowym w dziedzinie diabetologii zajęli stanowisko, w którym podkreśli, że w takim przypadku może ucierpieć dobro polskich pacjentów z cukrzycą.

Jednak zgodnie z opublikowaną listą leków refundowanych, która zaczęła obowiązywać 1 lipca 2016 roku, insulina Lantus jest refundowana.

Zgodnie z wytycznymi refundacja insuliny Lantus potwierdzona została dla pacjentów z cukrzycą typu 1 w całej populacji, dla pacjentów z cukrzycą typu 2 w dotychczas refundowanych wskazaniach oraz dla pacjentów z cukrzycą o znanej przyczynie, zgodnie z definicją wg Światowej Organizacji Zdrowia.

Insulina Lantus® jest refundowana zarówno w jednorazowym wstrzykiwaczu, jak i we wkładach do wielorazowych wstrzykiwaczy. Wskazania refundacyjne tej insuliny również u pacjentów z cukrzycą typu 2 pozostają bez zmian.

Z terapii mogą skorzystać pacjenci leczeni insuliną NPH od co najmniej pół roku z hemoglobiną glikowaną (HbA1c) 8% i więcej oraz ci, u których w tym okresie leczenia pojawiły się udokumentowane nawracające epizody ciężkiej lub nocnej hipoglikemii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH