Refundacja długodziałających analogów insulin bardzo wyczekiwana

W marcu Rada Przejrzystości wystosowała pozytywna rekomendację dla długodziałających analogów insulin. Zdaniem prof. Grzegorza Dzidy, lubelskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie diabetologii ta rekomendacja to "jaskółka wiosenna" jeśli chodzi o finansowanie nowoczesnych terapii dla chorych na cukrzyce typu 2.

Rada rekomenduje refundację produktu leczniczego Lantus pacjentom z cukrzycą typu 2 leczonym insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy oraz z HbA1c≥8% i/lub co najmniej jednym epizodem ciężkiej lub nocnej hipoglikemii zarejestrowanym w tym czasie.

Refundacja długodziałających analogów insulin dla chorych na cukrzycę typu 2 jest bardzo potrzebna. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby były refundowane dla wszystkich chorych na cukrzycę typu 2 ze względu na wskazania kliniczne i życiowe, jak choćby praca zmianowa. Jednak biorąc pod uwagę, że jesteśmy biednym krajem, refundowanie tej farmakoterapii nawet dla części chorych byłoby bardzo pozytywnym zjawiskiem.

Stosowanie refundacji danego leku w ograniczonych wskazaniach jest niechętnie widziane przez NFZ, który ma obawy, że będzie dochodziło do nadużyć - lek będzie przepisywany mimo braku wskazań. Nic bardziej mylnego. Lekarze boją się konsekwencji związanych z takim działaniem, już teraz widać, że obawiają się w ogóle wypisywania recept refundowanych, a co dopiero naciągania wskazań. Dziwi więc ta nieufność NFZ w stosunku do lekarzy.

Czekam na pozytywna decyzję dotyczącą refundacji tych insulin ze strony Ministerstwa Zdrowia. Obecnie wielu chorych, dla których ta terapia jest odpowiednia, nie może jej stosować, ze względu na barierę ekonomiczną - zwyczajnie nie stać ich na ten lek.

Dzięki temu, że będą mieli dostęp do leku, nie będą generować dodatkowych kosztów zarówno tych społecznych jak zwolnienia lekarskie, renty czy zasiłki, jak i tych dla ochrony zdrowia jak np. hospitalizacje, czy leczenie powikłań.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH