Raport: duże oszczędności na refundacji w diabetologii

W 2013 r., tj. w drugim roku po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej, wydatki NFZ na refundację leczenia i diagnostyki cukrzycy były o 360 mln zł niższe niż w 2011 r.

Jak wynika z najnowszego raportu, który otrzymała PAP, kwota ta stanowi 22 proc. całkowitego spadku wydatków NFZ na refundację apteczną, który w 2013 r. wyniósł 1,65 mld zł w stosunku o roku 2011 - zwracają uwagę autorzy raportu z firmy doradczej i badawczej Sequence HC Partners.

Jednocześnie, fakt ten nie przekłada się w istotny sposób na finansowanie nowych leków dla chorych na cukrzycę - podkreślają. Wzrost wydatków związany z refundowaniem nowych terapii dla tej grupy pacjentów wyniósł w 2013 r. jedynie 39 mln (ok. 11 proc. kwoty zaoszczędzonej na refundacji w diabetologii).

Jak ocenił prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii, oszczędności NFZ w zakresie refundacji leków i diagnostyki cukrzycy wynikają przede wszystkim ze zmniejszenia wydatków na paski do glukometrów. Są one potrzebne do regularnej kontroli poziomu cukru we krwi, co pozwala monitorować skuteczność leczenia.

- Od 2012 r. wraz z wejściem nowej ustawy refundacyjnej, w uzasadnionych sytuacjach, zwiększyło się współpłacenie za paski pacjentów, u których częsta samokontrola poziomu cukru we krwi nie jest konieczna. To trochę zoptymalizowało ich zużycie - powiedział prof. Strojek.

Jak wskazuje raport, w 2013 r. NFZ zaoszczędził na refundacji pasków 280 mln w stosunku do 2011 r., a ponadto wydał o 75 mln zł mniej na refundację insulin.

Autorzy raportu podkreślają, że oszczędności na refundacji w diabetologii stwarzają możliwość finansowania nowych terapii dla chorych na cukrzycę.

Tymczasem w okresie obowiązywania nowej ustawy refundacyjnej wykorzystano na ten cel tylko niewielkie kwoty. Objęto refundacją jedną nową terapię, tj. długodziałające analogi insuliny oraz rozszerzono zakres wskazań refundacyjnych (m.in. o stan tzw. przedcukrzycowy) starego i taniego leku - metforminy. Związane z tym wydatki wyniosły łącznie w 2013 r. 39 mln złotych.

- Wskazana byłaby pełniejsza refundacja długodziałających analogów insuliny. Tak naprawdę powinno się ją rozszerzyć dla wszystkich chorych, bo utrzymują one poziom glukozy we krwi na stabilniejszym poziomie niż insuliny ludzkie i w rezultacie dają lepsze efekty leczenia - powiedział prof. Strojek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH