Raport: chorzy na cukrzycę kupują mniej pasków i insulin

Wejście w życie Ustawy refundacyjnej pozwoliło NFZ na bardzo znaczące ograniczenie kosztów refundacji terapii cukrzycy w 2012 roku, o 500 mln zł. W sumie aż 25 proc. spadku wydatków Funduszu na leki w poprzednim roku ma źródło w zmniejszeniu wydatków na paski do glukometrów i insuliny - wynika z raportu przedstawionego przez firmę doradczo-badawczą Sequence HC Partners.

Jak tłumaczy Stefan Bogusławski, Partner Zarządzający Sequence HC Partners, oszczędności te pochodzą głównie z mniejszej  liczby kupowanych opakowań pasków i leków, w pewnym stopniu ze spadku marży dystrybucyjnej.  

Tylko bardzo niewielką część, bo około 2,3 proc. środków uzyskanych ze zmian finansowania leczenia cukrzycy NFZ przeznaczył w 2012 roku na wprowadzenie do systemu refundacji nowych leków przeciwcukrzycowych. Są to długodziałające insuliny analogowe, refundowane w stosunkowo wąskiej grupie pacjentów - jedynie w cukrzycy typu 1 u chorych powyżej 6-go roku życia.  

Oszczędności w cukrzycy
Narodowy Fundusz Zdrowia w 2011 roku na leki przeciwcukrzycowe i paski do glukometrów wydał 1,491 mld zł. W poprzednich latach, 2006-2010, średnioroczny wzrost wydatków na leczenie cukrzycy wynosił 6 proc. Wprowadzenie nowego prawa związanego z Ustawą refundacyjną pozwoliło NFZ na bardzo znaczące ograniczenie kosztów refundacji terapii cukrzycy w 2012 roku, o pół miliarda złotych - wynika z raportu.

Najnowsze badania firmy doradczej Sequence wskazują, że zwiększa się udział pacjentów w finansowaniu terapii cukrzycy. Przeciętne wydatki pacjenta kupującego insulinę w aptece wzrosły z około 103 zł/transakcję w III kwartale 2011r. do 111 zł/transakcję w III kwartale 2012, przy mniejszej liczbie kupowanych opakowań leków.

- Zapobieganie, wykrywanie i skuteczne leczenie cukrzycy są jednymi z największych wyzwań stojących przez systemem ochrony zdrowia w Polsce. Koszty tej choroby, bezpośrednie, liczone jako wydatek NFZ oraz pośrednie - społeczne, w postaci skrócenia życia, rent, kosztów opieki nad przewlekle chorymi, nie są dobrze oszacowane, ale jest to wiele miliardów złotych rocznie - mówił Stefan Bogusławski.

Jak podaje  Sequence, jeśli chodzi o leki przeciwcukrzycowe doustne to wzrosła dla pacjenta cena metforminy o przedłużonym uwalnianiu. Preparaty metforminy niezależnie od postaci (uwalnianie zwykłe i przedłużone) zostały zrównane od stycznia 2012 roku co do limitu. To spowodowało wzrost odpłatności za formę XR, która do tej pory była traktowana oddzielnie, i dla której był wyznaczony inny limit finansowania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH