Niedziela, 21 września 2014 

Diabetologia

PAP/Rynek Zdrowia | 14-05-2013 21:02

Prof. Leszek Czupryniak: od 20 lat leczymy tymi samymi lekami Diabetologia

Blisko 2 mln osób było w ub.r. leczonych w Polsce z powodu cukrzycy, kolejne 0,5 mln nie wie, że choruje - poinformował we wtorek (14 maja) w Katowicach prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) prof. Leszek Czupryniak podczas debaty zorganizowanej przez miesięcznik Rynek Zdrowia i portal rynekzdrowia.pl w ramach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Prof. Leszek Czupryniak; Fot. PTWP

Tymczasem - jak mówił - brakuje też wiedzy o tej groźnej chorobie i odpowiedniej edukacji, że otyłość to zagrożenie, a aktywność fizyczna jest konieczna.

Jak podkreślił prof. Czupryniak, ta duża grupa chorych i opiekujący się nimi lekarze borykają się w Polsce z wieloma problemami. Brakuje specjalistów - praktykuje około 700 diabetologów, podczas gdy powinno ich być dwa razy więcej. Trudności w dostępie do leczenia powoduje też fakt, że świadczenia - zarówno w poradniach, jak i szpitalach - nie są wysoko wyceniane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W efekcie dyrektorzy placówek nie rozwijają takiej działalności.

Prezes PTD zwrócił też uwagę na problem braku refundacji nowoczesnych leków. - Leczymy tymi samymi lekami od 20 lat. Wszelkie nowe terapie, które się pojawiają, nie są refundowane: Ministerstwo Zdrowia boi się kosztów refundacji dla tak dużej liczby chorych. Jest też kwestia ochrony krajowych producentów insuliny - to jest tajemnica poliszynela. Co roku pojawiają się nowe grupy leków stosowanych w terapii cukrzycy, apelujemy o refundację w bardzo wąskich wskazaniach dla 10-20 tys. osób w Polsce, ale odbijamy się od ściany - mówił diabetolog.

 

 • Od 20 lat prof Czupryniak leczy tymi samymi lekami chorych na cukrzycę
  A moze zmienić szkolących dietologów????A może uświadomic pacjentom, ze nalezy aby sami rozróżniali niskie węglowodany od wysokich? A moze wrocić do norm Swiatowej organizacji zdrowia???? Jest tyle do zrobienia aby chory ze stopącukrzycową był najpierw zdiagnozowany przez neurofizjologa pod katem przesyłu impulsów nerowych w nogach?????? A zaczyna się wszystko od witamin z grupyB! A w jakich produktach zywnościowych są te produkty????

  ~starsza, 2014-01-27

 • Jak zwykle.....
  Jak zwykle w Polsce! Czy te ministerialne miernoty nie wiedzą, że nowoczesne leczenie to w sumie taniej dla państwa. Raczej nie wiedzą więc na drzewo akcji afrykańskie niech spadają!!!

  ~Obserwator ulic, 2013-05-15

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

 • Kasia (2014-09-17)

  Kasia, WITAM.Moj syn również ma cukrzycę.Bylam w szkole i wychowawca mojego syna poszedł sam na szkolenie które opłacał szpital.Mieszkam w Niemczech i dlatego nie...

 • mn (2014-09-15)

  mn, gdyby leki inkretynowe były tak skuteczne i bezpieczne jak mówi prof. Sieradzki już dawno byłyby refundowane. Na nieszczęście nie są ani bezpieczne ani...

POLECAMY W SERWISACH