Prof. Ida Kinalska doktorem h.c. Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Uznawana za światowy autorytet w zakresie diabetologii i endokrynologii prof. Ida Kinalska-Pietruska, emerytowana profesor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, została w piątek (30 maja) doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że jest ona człowiekiem niezwykle prawym, wiernym zasadzie uczciwej służby nauce i ludziom - powiedział podczas piątkowej uroczystości promotor postępowania o nadanie tytułu, prof. Władysław Grzeszczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Dziękuję, że ocenili państwo tak szlachetnie moją pracę. Pracowałam naprawdę szczerze i bardzo pilnie dla dobra nauki, uczelni, dla dobra chorych - mówiła wzruszona prof. Kinalska. Wspominała swoje dzieciństwo - spędziła z matką siedem lat, jako zesłaniec na Syberii - a także swoich nauczycieli oraz uczniów. - To moi przyjaciele. Wzruszające, że mnie kochają, a nie nienawidzą - mówiła.

Prof. dr hab. n. med. Ida Kinalska jest twórczynią nowoczesnej diabetologii i endokrynologii oraz uznanym autorytetem w kraju i za granicą w tych dziedzinach. Jest autorką lub współautorką ponad 400 artykułów naukowych z zakresu diabetologii i endokrynologii, współautorką kilku podręczników.

Jej zainteresowania naukowe obejmują: etiologię i patogenezę cukrzycy typu 1 i typu 2, prewencję cukrzycy typu 1, mechanizmy insulinooporności, powikłania kardiologiczne cukrzycy, patogenezę i leczenie otyłości oraz epidemiologię i patofizjologię chorób tarczycy w północno-wschodniej Polsce.

Prof. Kinalska pełniła i pełni liczne funkcje organizacyjne i społeczne, m.in. przewodniczącej Komisji Diabetologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Komitetu Patofizjologii PAN, członka honorowego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Kardio-Diabetologicznego. Była też konsultantem ds. interny, diabetologii i endokrynologii w województwie podlaskim.

Przez wiele lat współpracowała ściśle z Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wielokrotnie była laureatką nagród ministra zdrowia. Wcześniej została doktorem honoris causa swojej macierzystej uczelni - Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

- Pani profesor jest postacią wybitną, wysokiej klasy dydaktykiem, uczonym, jak również wybitnym humanistą o szerokich zainteresowaniach medycznych i pozamedycznych - zaznaczył prof. Grzeszczak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH