Prof. Grzegorz Dzida: W insulinoterapii jesteśmy bardzo oszczędni Prof. Grzegorz Dzida; FOT. PTWP

W cukrzycy typu 2 po 6-7 latach trwania choroby mniej więcej połowa pacjentów ma wskazania do rozpoczęcia insulinoterapii. Terapie nowymi lekami mogą ten moment jeszcze opóźnić, ale nie są one w kraju refundowane - mówi w wywiadzie dla Rynku Zdrowia prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Rynek Zdrowia: - 14 listopada obchodziliśmy kolejny Światowy Dzień Cukrzycy. Warto zauważyć, że blisko nam do stulecia od wynalezienia preparatu insuliny, co nastąpiło w roku 1922. To jedno z największych osiągnięć w medycynie; nagrodzono je Noblem. O ile wydłużył się czas życia chorych z cukrzycą dzięki podawaniu insuliny, w miarę udoskonalania jej preparatów?
Prof. Grzegorz Dzida: - Przed wynalezieniem preparatu insuliny chorzy z cukrzycą typu 1 umierali w bardzo młodym wieku, często nie dożywając dorosłości. Jednym z największych osiągnięć współczesnej diabetologii jest to, że dzięki odpowiedniemu leczeniu dzisiaj pacjent z tym typem cukrzycy wykrywanym w dzieciństwie ma szansę dożyć wieku takiego, jak jego rówieśnik bez cukrzycy. Już mamy przykłady osób, które przeżyły z cukrzycą typu pierwszego 50 lat i więcej.

Bardziej złożoną sprawą jest leczenie cukrzycy typu 2, dlatego, że ta cukrzyca skraca życie proporcjonalnie do wieku, w którym nastąpiło jej rozpoznanie. Cukrzyca rozpoznana po 70. r.ż., nie wpłynie już znacząco na czas życia, ale wykryta w czwartej, piątej dekadzie życia może je wyraźnie skrócić - nawet o 10 lat. Tylko dobre leczenie od początku pozwala ten czas życia wydłużyć.
 
- Wdrożenie leczenia insuliną okazuje się konieczne u chorych na cukrzycę typu 2, gdy trudno już uzyskać jej wyrównanie lekami hipoglikemizującymi. Jak liczna jest wśród chorych grupa pacjentów, która wymaga takiej terapii?
- W cukrzycy typu 2 po 6-7 latach trwania choroby mniej więcej połowa pacjentów ma wskazania do rozpoczęcia insulinoterapii. Terapie nowymi lekami mogą ten moment jeszcze opóźnić, ale nie są one w kraju refundowane. Generalnie w całej polskiej populacji osób z cukrzycą typu 2 insulinę przyjmuje 25-30%, gdyż jest dla nich jedynym środkiem, który może obniżyć glikemię.
 
- Kiedy konieczne staje się włączenie terapii insuliną dla wyrównania cukrzycy typu 2?
- Wskazaniem do rozpoczęcia insulinoterapii w cukrzycy typu 2 jest złe wyrównanie cukrzycy, czyli utrzymywanie się odsetka hemoglobiny glikowanej powyżej 7%, pomimo systematycznego stosowania leków doustnych i zmiany stylu życia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH