Posłowie powołają parlamentarny zespół ds. cukrzycy Posłanka Lidia Gądek: Ten zespół chcemy stworzyć ponad podziałami partyjnymi. Fot. mat. prasowe

Powstanie Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków w Sejmie. Zaprosimy do niego wszystkie kluby, które są w Sejmie - zadeklarował w środę (5 października) po spotkaniu z organizacjami pacjenckimi poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk.

Celem działania zespołu będzie stworzenie długofalowej, systemowej strategii w zakresie prewencji oraz leczenia cukrzycy. Jak zadeklarował Mularczyk, pierwsze posiedzenie zespołu odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

- Jeżeli nie wdrożymy postępowania profilaktycznego w zakresie chorób układu krążenia i cukrzycy już dzisiaj, to za 10 czy 20 lat nie będziemy w stanie poradzić sobie z systemem ochrony zdrowia, który już dzisiaj jest niezmiernie przeciążony - podkreśliła z kolei Lidia Gądek z PO.

Dodała: - Jako parlamentarzyści staramy się pomóc, dlatego ponad podziałami partyjnymi chcemy stworzyć Parlamentarny Zespół, który będzie zajmował się tym, by cukrzyca występowała rzadziej niż w chwili obecnej oraz by pacjenci, którzy zapadli na to schorzenie byli prawidłowo w naszym systemie leczeni.

Z kolei posłanka PiS Elżbieta Duda przyznała, że do działania na rzecz osób z cukrzycą zachęciła ją kampania społeczna „Ścigamy się z cukrzycą” i związane z nią działania przy lipcowym Tour de Pologne - m.in. akcja edukacyjna oraz badania na poziom cukru na trasie wyścigu. - Myślę, ze rozwiązania systemowe pomogą nam w walce z tą chorobą. A priorytety, które zawarte są raporcie „Cukrzyca 2025”, będziemy realizować podczas prac Parlamentarnego Zespołu ds. Diabetyków - podkreśliła.

Bo właśnie podstawą do prac zespołu będzie specjalny raport „Cukrzyca 2025” opracowany przez organizacje pacjenckie.

- Bardzo się cieszymy za możliwość współpracy. Mamy nadzieję, że Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków będzie miejscem, w którym będziemy mogli wypracować wiele rozwiązań istotnych dla cukrzycy. Bo cukrzyca to jest problem, z którym chcemy czy nie będziemy musieli się zmierzyć jako państwo - tłumaczyła Patrycja Rzucidło-Zając z Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

Zaznaczyła, że cukrzyca jest jedną z niewielu chorób cywilizacyjnych, która do dziś nie doczekała się rozwiązań długofalowych w postaci Narodowego Programu. -

Dlatego my jako organizacje opracowaliśmy strategię długofalowych działań. Raport 2025 to jest 10-letnia strategia, która ma na celu krok po kroku rozwiązać najważniejsze, palące problemy w cukrzycy zarówno w profilaktyce, jak i wsparciu osób już chorych na cukrzycę - tłumaczyła Rzucidło-Zając.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH