Polacy częściej sprawdzają poziom cukru we krwi, ale... Z badań epidemiologicznych wynika, że na cukrzycę w Polsce chorują już ok. 3 mln osób Fot. GUMed

Niemal co 10. dorosły Polak nigdy nie wykonał testu na poziom cukru we krwi - wykazało najnowsze badanie opinii przeprowadzone przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w ramach drugiej edycji kampanii "Ścigamy się z cukrzycą".

Wyniki badania wskazują, że odsetek Polaków sprawdzających poziom cukru wzrósł ok. dwukrotnie w ciągu ostatnich siedmiu lat - w 2010 r. aż co 5. Polak przyznał, że nigdy nie wykonywał takiego badania.

Organizatorzy kampanii oceniają jednak, że to wciąż niewystarczający wzrost. Z badań epidemiologicznych wynika, że na cukrzycę w Polsce chorują już ok. 3 mln osób, ale około 0,5 mln z nich nie wie o swoim problemie. Tymczasem nieleczona cukrzyca grozi poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, może też być groźna dla życia.

Zgodnie z prognozami ekspertów liczba osób z cukrzycą na świecie i w Polsce będzie stale rosnąć, ponieważ rośnie liczba osób otyłych i mało aktywnych. To z kolei zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, najczęstszą postać choroby. Z tego powodu cukrzyca, jako pierwsza choroba niezakaźna, została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za epidemię XXI wieku.

Najnowsze badanie wskazuje, że wiedza polskiego społeczeństwa na temat cukrzycy wyraźnie się poprawiła. Jeszcze w 2010 r. aż co czwarty ankietowany nie potrafił wskazać żadnego objawu choroby, obecnie było to zaledwie ok. 4 proc. ankietowanych.

Wśród objawów choroby badani wymieniali najczęściej: wysoki poziom stężenia cukru we krwi, uczucie senności w ciągu dnia a także zmęczenie i osłabienie. Do powikłań cukrzycy najczęściej zaliczali z kolei: śpiączkę cukrzycową, stopę cukrzycową, zaburzenia widzenia i pogorszenie wzroku.

- Niestety wiele osób nadal nie ma świadomości na temat powikłań sercowo-naczyniowych cukrzycy, z których najgroźniejsze są zawał serca, choroba niedokrwienna serca czy udar mózgu - skomentowała Patrycja Rzucidło-Zając z Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

Według niej cukrzyca praktycznie wcale nie jest kojarzona z tymi poważnymi powikłaniami, a co za tym idzie często nie jest postrzegana, jako choroba zagrażająca życiu.

Dlatego członkowie Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą uważają za potrzebne kontynuowanie działań edukacyjnych, które w większym stopniu zwiększą świadomość społeczną na temat cukrzycy, możliwości jej zapobiegania, wczesnego wykrywania i skutecznego leczenia. W ramach drugiej edycji kampanii zaplanowano wiele działań o charakterze informacyjno-edukacyjnym, w tym m.in.: reedycję raportu "Społeczny obraz cukrzycy", organizację bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi dla pracowników wybranych ministerstw oraz prowadzony wśród nich Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy, działania w ramach Tour de Pologne, a także obchody Światowego Dnia Cukrzycy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH