Po zdiagnozowaniu cukrzycy potrzebna pilna kontrola u okulisty Każdy chory z wykrytą cukrzycą powinien być natychmiast kierowany przez lekarza rodzinnego do okulisty. Fot. archiwum

Każdy pacjent, u którego lekarz pierwszego kontaktu stwierdzi cukrzyce powinien zostać następnie skierowany do okulisty - mówił na II Kongresie Wyzwań Zdrowotnych prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Podczas sesji  Okulistyka - sesja interdyscyplinarna, w trakcie II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r. ) eksperci wskazywali, że w opiece nad takimi pacjentami konieczna jest m.in poprawa współpracy pomiędzy okulistami, diabetologami i lekarzami rodzinnymi. 

Profesor Strojek zwrócił uwagę, że w przypadku chorych na cukrzyce sam podwyższony poziom cukru we krwi nie jest tak dużym problemem jak powikłania wynikające z choroby.

- Jeżeli są one głębokie, to w okulistyce nie da się już ich odwrócić. Dziś niestety tak często się zdarza, ponieważ  pacjenci szukają pomocy u okulisty zbyt zbyt późno. Dlatego słusznym postulatem jest by każdy chory z cukrzycą był natychmiast kierowany przez lekarza rodzinnego do okulisty - wyjaśniał konsultant krajowy.

Dr Bożena Janicka, prezes Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia przyznała, że problem polega na tym, że pacjenci przeważnie zgłaszają się do swojego lekarza w sytuacji, gdy cukrzyca jest już w zaawansowanym stadium z widocznymi powikłaniami.

- Niestety dziś praktycznie nie istnieje medycyna pracy, a przez to nie ma szans na wyłapywanie pacjentów w początkowej fazie choroby. Gdybyśmy mieli działające programy profilaktycznych badań np. dla pacjentów ok. 30 r.ż., to sytuacja byłaby zdecydowanie lepsza - komentowała.

Eksperci przyznają, że poprawę opieki nad takimi chorymi może przynieść rozwój technologiczny. Już dziś są dostępne aplikacje umożliwiające np. wykonanie zdjęcia dna oka. 

Szersza relacja z sesji HCC, z wypowiedziami wszystkich panelistów, już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl, a także w kwietniowym i majowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 4/2017 i nr 5/2017).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH