Pierwsza insulina w formie inhalacji

Pierwsza na rynku insulina ludzka w postaci proszku do inhalacji (Afrezza) została wprowadzona do obrotu w aptekach na całym terytorium Stanów Zjednoczonych.

Produkt został zatwierdzony przez amerykańską Agencję do Spraw Żywności i Leków (FDA) do stosowania w regulacji wysokiego poziomu cukru we krwi u dorosłych chorych na cukrzycę typu 1 lub typu 2. Lek jest dostępny na receptę - poinformowały firmy Sanofi i MannKind Corporation.

Afrezza to połączenie produktu leczniczego z wyrobem medycznym. Zawiera suchy preparat insuliny ludzkiej podawany za pomocą niewielkiego, przenośnego inhalatora umożliwiającego pacjentom odpowiednią regulację poziomu cukru we krwi. Ten szybko wchłaniający się lek ma krótki okres działania. Należy zażywać go bezpośrednio przed posiłkiem.

Jak podaje producent, zainhalowana insulina w proszku błyskawicznie rozprzestrzenia się w płucach i szybko przenika do krwiobiegu, osiągając szczytowe stężenie w ciągu 12 - 15 minut po podaniu. Preparat Afrezza jest sprzedawany w pojemnikach zawierających w pojedynczej dawce cztery lub osiem jednostek insuliny w proszku.

Aby osiągnąć właściwy poziom cukru we krwi, można stosować go w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy, według zaleceń lekarza. Jeśli przepisana przez lekarza dawka przekracza osiem jednostek insuliny, preparat Afrezza można stosować, łącząc ze sobą dawki z pojemników zawierających cztery i osiem jednostek.

Wprowadzenie do obrotu pojemników w innych rozmiarach jest obecnie rozważane. Jednorazowy inhalator może być stosowany przez okres maksymalnie 15 dni.

Preparatu Afrezza nie należy stosować jako leku zastępczego wobec insuliny długo działającej. U pacjentów chorych na cukrzycę typu 1 lek należy stosować wyłącznie w skojarzeniu z insuliną długo działającą.

Preparatu nie należy stosować u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), ani w leczeniu kwasicy ketonowej występującej w przebiegu cukrzycy. Stosowanie preparatu Afrezza nie jest zalecane u osób palących lub takich, które niedawno zerwały z nałogiem palenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH