Pacjenci z cukrzycą napisali do ministra w sprawie refundacji leków FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz Fundacja Wstańmy Razem "Aktywna Rehabilitacja" w imieniu pacjentów chorujących na cukrzycę po raz kolejny proszą ministra zdrowia o dostęp do nowoczesnej, skutecznej i refundowanej w wielu krajach Europy terapii.

"Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz Fundacja Wstańmy Razem, Aktywna Rehabilitacja w imieniu pacjentów z cukrzycą w całej Polsce zwracają się do Pana Ministra z apelem o udostępnienie sprawdzonych i z powodzeniem stosowanych na całym świecie terapii GLP-1 dla najbardziej potrzebującej grupy osób z cukrzycą typu 2" - czytamy w liście.

Organizacje pacjentów podkreślają, że opieka diabetologiczna osób z cukrzycą typu 2 wymaga natychmiastowych zmian, ponieważ każdego dnia pacjenci umierają z powodu dramatycznych powikłań.

Pacjenci przypominają w liście, że 3 miliony osób z cukrzycą w Polsce cierpi z powodu niedostępności nowoczesnych terapii w cukrzycy typu 2.

"Ostatnie 8 lat zaniedbań w zakresie opieki diabetologicznej doprowadziły do sytuacji, w której osoby z cukrzycą tracą wzrok z powodu rozwijającej się retinopatii, stopy z powodu powikłań stopy cukrzycowej i umierają z powodu zawałów i udarów, jako że powikłania sercowo-naczyniowe są najczęstszymi wśród osób z cukrzycą typu 2" - piszą do ministra przedstawiciele pacjentów.

Zwracają uwagę, że wymienione powikłania są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. W Polsce każdego roku z powodu cukrzycy oraz chorób układu krążenia - najpoważniejszych powikłań cukrzycy - umiera blisko 70 tys. osób.

"Olbrzymim problemem są również rosnące koszty społeczne związane z diabetologią - na poziomie co najmniej 7 mld zł rocznie (koszty pośrednie i bezpośrednie), z czego koszty powikłań to aż 3,57 mld zł rocznie. Zdecydowaną większość, bo 78 proc. kosztów powikłań związane jest z powikłaniami sercowo-naczyniowymi" - wskazują autorzy listu otwartego.

Zwrócili się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z prośbą o spotkanie, w celu „omówienia sytuacji pacjentów chorych na cukrzycę oraz wspólnego zastanowienia się nad rozwiązaniami systemowymi, które mogą nie tylko poprawić komfort życia pacjentów, ale przede wszystkim ratują im życie”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH