"Oddaj cukier!": ruszyła kampania edukacyjna na temat cukrzycy

W Polsce na cukrzycę choruje nawet 3 mln osób, ale co trzecia z nich o tym nie wie i nie leczy się. Lepiej wykryć chorobę wcześniej i poddać się leczeniu aniżeli stracić wzrok, nogę i niezależność - przekonują organizatorzy nowej kampanii "Oddaj cukier!".

Akcję zainaugurowano w czwartek podczas konferencji prasowej w Warszawie, na której obecni byli również ambasadorzy kampanii - popularni aktorzy: Katarzyna Glinka, Katarzyna Skrzynecka i Cezary Żak.

Prof. Leszek Czupryniak, były prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego podkreślił, że na cukrzycę typu 2, która odpowiada za 90 proc. przypadków tej choroby, cierpi w Polsce co czwarta osoba po 60. roku życia. Przypomniał, że czynniki ryzyka tego schorzenia, takie jak nadwaga lub otyłość oraz siedzący tryb życia, występują u większości Polaków po 45. roku życia.

- Problem stanowi również to, że wciąż niechętnie wykonujemy badania kontrolne, dlatego około jedna trzecia z 3 mln osób z cukrzycą nie wie o swoim schorzeniu i nie leczy się - tłumaczył prof. Czupryniak. - Cukrzyca nie boli, rozwija się bezobjawowo i często pierwszym widocznym jej objawem jest np. zawał serca lub niegojące się owrzodzenia stóp, które grożą amputacją - przypomniał diabetolog. Wskazał, że w Polsce co roku z powodu cukrzycy 14 tys. osób przechodzi amputację nogi, a 3,5 tys. jest poddawanych dializie z powodu niewydolności nerek spowodowanej przez tę chorobę.

- Tymczasem dzięki odpowiedniemu leczeniu cukrzycy chory może zachować niezależność i normalnie funkcjonować - powiedział prof. Czupryniak.

W zaprezentowanym na spotkaniu filmie, który powstał na potrzeby kampanii, prof. Maciej Małecki, aktualny prezes PTD, zwrócił uwagę, że po rozpoznaniu cukrzycy pacjenci muszą nauczyć się zasad zdrowego żywienia, podejmowania regularnej aktywności fizycznej, wykonywania pomiarów glukozy za pomocą glukometru oraz przyjmowania leków. Sukces terapeutyczny w cukrzycy zależy w bardzo dużym stopniu od samego chorego i jego bliskich.

- Właśnie z tego powodu edukacja osób z cukrzycą, m.in. na temat zmiany dotychczasowych nawyków, powinna stanowić niezbędny element ich leczenia - oceniła obecna na konferencji pielęgniarka i edukatorka diabetologiczna, Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. - Jednak pomimo wielu podejmowanych działań edukacyjnych, świadomość naszego społeczeństwa na temat cukrzycy typu 2, terapii oraz powikłań występujących na skutek niewłaściwie kontrolowanej cukrzycy jest nadal niska - podkreśliła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH